Aktualności

IX Siedlecki Jarmark św. Stanisława

2016.05.09 14:50 , aktualizacja: 2016.05.09 15:59

Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • scena, na któej odbywały się główne uroczystości Fot. Paweł Trojanowski
  • Elżbieta Lanc przy jednym ze stoisk wystawienniczych Fot. Paweł Trojanowski
  • Uczestnicy IX Siedleckiego Jarmarku Św. Stanisława Fot. Paweł Trojanowski
  • stoisko wystawiennicze Fot. Paweł Trojanowski

Impreza o charakterze targowo-wystawienniczym organizowana jest z okazji patrona Siedlec. Każdego roku rośnie liczba lokalnych twórców i rzemieślników prezentujących bogaty dorobek kulturowy, ginące zawody… W tegorocznej promocji regionalnych produktów i walorów turystycznych regionu wzięła udział Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Moc atrakcji

Jarmark oficjalnie otworzył prezydent miasta Wojciech Kudelski, a zakończyła niedzielna msza św. odprawiona w intencji miasta i mieszkańców przez biskupa pomocniczego diecezji grodzieńskiej Józefa Staniewskiego.

 

Dwudniowemu wydarzeniu towarzyszyły prezentacje artystyczne i warsztaty. Atrakcją był niewątpliwie występ jedynego zawodowego kataryniarza w kraju – Kataryniarza Warszawskiego – pomysłodawcy i cyklu „Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy” w Polsce. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty garncarskie, podczas których każdy mógł spróbować swoich sił na kole garncarskim.

Dla każdego coś miłego

Pierwszego dnia odbyły się także Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych, podczas których gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne miały możliwość zaprezentowania swojej oferty. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska przygotowała Święto Mleka, natomiast Nadleśnictwo Siedlce zorganizowało Regionalne Święto Lasu – stoiska edukacyjne Lasów Państwowych, interaktywną wystawę edukacyjną, ścieżkę zmysłów oraz zawody w piłowaniu drewna. W IV Kulinariadzie – święcie smakoszy i miłośników gotowania – chętni mogli zmierzyć się z regionalną kuchnią, przygotowując potrawy wykorzystując najprostsze produkty: ziemniaki, mąkę, twaróg i jajka.

 

Siedlecki Jarmark już od kilku lat jednoczy mieszkańców Siedlec, stwarzając okazję do dzielenia się bogactwem tradycji i kultury. Wydarzenie nawiązuje do tradycji średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych. I tak jak wówczas – jest atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy kiermasz z programem imprez kulturalnych.

Liczba wyświetleń: 623

powrót