Aktualności

Innowacje na światowym poziomie

2016.03.01 09:10 , aktualizacja: 2016.03.02 13:48

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Centrum Neuroterapii fot.Michał Słaby
  • Konferencja prasowa z okazji otwarcia Centrum Neuroterapii fot.Michał Słaby
  • Operacje wykonywane będą w silnym polu magentycznym fot.Michał Słaby
  • Członek Zarządu Elżbieta Lanc i prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel fot.Michał Słaby
  • Nowoczena aparatura medyczna fot.Michał Słaby
  • Klinika Neurochirurgii fot.Michał Słaby
  • Podczas zabiegu na bieżąco będzie monitorowana praca mózgu fot.Michał Słaby
  • Sala hybrydowa fot.MSB w Warszawie

Wkrótce w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie prowadzone będą niezwykle skomplikowane operacje i terapie genowe mózgu w nowo powstałym Interwencyjnym Centrum Neuroterapii (INC). To jedyny tego typu ośrodek w Europie i drugi na świecie. Pomoc znajdą tu pacjenci cierpiący na nowotwory złośliwe mózgu, chorobę Parkinsona i inne schorzenia układu nerwowego. W otwarciu udział wzięła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Najważniejszy jest pacjent

INC zbudowano według najnowocześniejszych technologii i wyposażono w unikalny sprzęt pozwalający na wykonywanie operacji w silnym polu magnetycznym. Jego integralną częścią jest hybrydowa sala operacyjna, m.in. z najnowszej generacji rezonansem magnetycznym 3,0 Tesla umożliwiającym wykonywanie operacji w tzw. czasie rzeczywistym oraz system neuronawigacji. Siła rezonansu daje efekt w jakości obrazu – umożliwia to osiąganie każdego anatomicznego celu w mózgu ze 100 proc. dokładnością. Przy pomocy nowej techniki możliwe będzie podanie bezpośrednio do mózgu nanocząsteczek z lekami przeciwnowotworowymi lub domózgowe podanie terapeutycznych genów. Podczas zabiegu lekarze będą na bieżąco monitorować pracę mózgu.

 

Nauka i badania

Ośrodek to wynik wieloletniej współpracy Kliniki Neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Francisco. Będą tu prowadzone badania kliniczne wykorzystujące nanocząsteczki i terapię genową do leczenia chorób ośrodkowego układu nerwowego i złośliwych nowotworów mózgu. Leczenie prowadzone będzie przez wielodyscyplinarny zespół składający się z polskich, amerykańskich i europejskich ekspertów.

 

Finanse

Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł ponad 24 mln zł, z czego 20,5 mln zł to środki unijne przyznane w ramach RPO WM 2007–2013.

 

 

Liczba wyświetleń: 738

powrót