Aktualności
Warszawa ku Europie, Mazowsze z Warszawą…
2016.02.09 10:55 , aktualizacja: 2016.02.09 14:44
Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot.Magdalena Szymanek
- fot.Magdalena Szymanek
- fot.Magdalena Szymanek
- fot.Magdalena Szymanek
- fot.Magdalena Szymanek
Spotkanie Loży Warszawskiej BCC, z udziałem marszałka Adama Struzika, zdominowała debata o konsekwencjach pomysłu nowego podziału Mazowsza w kontekście toczącej się dyskusji wokół pytania „Mazowsze i Warszawa – razem czy osobno?".
Rewolucja dla samorządów i mieszkańców Mazowsza
Marszałek Adam Struzik mówił o zagrożeniach związanych z administracyjnym wyodrębnieniem Warszawy z Mazowsza, wynikających nie tylko ze zmiany granic województw i podwojenia administracji, ale także utraty wynegocjowanych i wdrażanych środków unijnych na lata 2014–2020.
– Powierzchnia województwa nie zmniejszyłaby się drastycznie, bo tylko o 14 proc. Jednak to właśnie na tych 14 proc. – czyli w stolicy i jej sąsiedztwie – działa 70 proc. firm, generujących wpływy do mazowieckiego budżetu. Jak przełożyłoby się to na dochody „nowego” województwa? Dochody z podatku CIT spadłyby o około 90 proc. – zaznaczył marszałek Adam Struzik.
Dyskusja
Członkowie BCC zwrócili uwagę na wieloaspektowość i złożoność problemu. Zainteresowała ich także opinia lokalnych samorządów w kontekście pomysłu oddzielenia Warszawy od Mazowsza oraz wpływu podziału administracyjnego na regionalny program operacyjny.
– Rozbijanie Mazowsza na dwa oddzielne województwa przyniesie regionowi, który jest dziś przedstawiany jako przykład dynamicznego rozwoju – marginalizację i destabilizację. Po wyrwaniu centralnej część województwa wiele z miast znajdzie się na peryferiach nowego regionu. Poza tym fakt umiejscowienia w kluczowej, centralnej części obszaru innego tworu administracyjnego utrudni proces komunikacji i integracji całego regionu – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Wprowadzenie nowego podziału statystycznego i określenie dwóch NUTS-2 dla Mazowsza (czyli statystycznych obszarów, dla których liczone są środki unijne) jest tańszym i rozsądniejszym rozwiązaniem, gwarantującym regionowi pieniądze unijne w kolejnej perspektywie. Taki zabieg nie generuje żadnych kosztów, a zapewnia subregionom: siedleckiemu, ostrołęckiemu, radomskiemu, płockiemu i ciechanowskiemu korzystanie ze środków unijnych w przyszłej perspektywie – dodał marszałek.
Podkreślił także, jak wiele działań dotychczas samorząd województwa zainicjował i nadal podejmuje na rzecz zrównoważonego rozwoju Mazowsza.
– Planowaliśmy budżet na 2016 r. tak, aby zabezpieczył potrzeby całego regionu. Zarezerwowaliśmy znaczne środki na inwestycje, a także na wkład własny do projektów, które będą realizowane w ramach nowej perspektywy finansowej – zaznaczył marszałek Adam Struzik.
Business Centre Club
Istnieje od 1991 r. Jest prestiżowym klubem przedsiębiorców i największą w kraju organizacją indywidualnych pracodawców. Do BCC należy 2000 członków (osób i firm). Członkowie, reprezentujący blisko 250 miast, skupiają się w 24 lożach regionalnych na terenie całej Polski. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne.
Artykuły powiązane
Liczba wyświetleń: 811
powrót