Aktualności

Nowe technologie dla portów lotniczych

2016.02.04 12:45 , aktualizacja: 2016.02.05 13:42

Autor: opr.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Marszałek Agam Struzikz uczestnikami targów Lotnisko 2016 fot.ZTW
Statki powietrzne fot.ZTW
Marszałek Adam Struzik mówił o wykorzystaniu terenów okołolotniskowych fot.ZTW

Dziewiątą edycję Międzynarodowej Konferencji i Wystawy LOTNISKO zdominowały zagadnienia poświęcone wykorzystaniu nowoczesnych technologii w portach lotniczych oraz bezpieczeństwu  pasażerów.

 

Do udziału w konferencji zaproszono m.in. przedstawicieli administracji rządowej, parlamentarzystów, prezydentów miast, marszałków, burmistrzów, także reprezentantów policji i straży granicznej, zarządy lotnisk i linii lotniczych, firm dostarczających nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne dla bezpieczeństwa portów lotniczych. W wydarzeniu uczestniczył marszałek Adam Struzik.

 

Szybciej, bardziej komfortowo i bezpiecznie

Podczas spotkania zaprezentowano najnowocześniejsze rozwiązania, technologie, produkty i usługi mogące mieć zastosowanie w dynamicznie rozwijającej się i modernizowanej infrastrukturze lotniskowej i okołolotniskowej. Integralną częścią tematyki konferencji było bezpieczeństwo pasażerów, mienia i operacji lotniczych. Dyskutowano jak sprostać coraz większym wyzwaniom w tym obszarze. Na wystawie towarzyszącej wydarzeniu można było obejrzeć m.in. najnowszej generacji radary, stacje meteorologiczne, urządzenia do prześwietlania bagażu czy sprzęt przeciwpożarowy.

 

Zagospodarowanie terenów okołolotniskowych

– Nowoczesność w funkcjonowaniu lotniska to nie tylko zastosowanie najnowszych technologii w obsłudze pasażerów i utrzymaniu lotniska, ale też budowanie interakcji i współpracy między lotniskiem a jego otoczeniem. Wyrazem takich działań jest tworzenie „miast lotniskowych” – airport cities czy też stref aktywizujących gospodarczo tereny przyległe, w których osią rozwoju jest port lotniczy. Województwo mazowieckie angażuje się we wspieranie tego typu działań – widać to szczególnie wyraźnie w przypadku lotniska w Modlinie – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Samorząd Województwa Mazowieckiego podejmuje też starania, by w rejonie Nowego Dworu Mazowieckiego powstał obszar, którego rdzeniem będzie modlińskie lotnisko.

– Wspieramy rozszerzanie Specjalnych Stref Ekonomicznych, które już funkcjonują w Pomiechówku i Zakroczymiu. Dążymy też do powołania Parku Przemysłowo-Technologicznego na tym terenie. Pozwoli to na rozwijanie wokół portu strefy kreowania innowacji, która przyczyni się do szerszego oddziaływania impulsów rozwojowych z metropolii warszawskiej na cały region – zaznaczył marszałek Adam Struzik.

Organizowana od 2007 r. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa LOTNISKO jest przygotowywana i konsultowana z wieloma ekspertami z branży lotniczej, zajmującymi się zagadnieniami dotyczącymi infrastruktury i bezpieczeństwa lotnisk. Patronat honorowy nad tegorocznym wydarzeniem objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 361

powrót