Aktualności

W podziękowaniu za pracę na rzecz Polaków i Polonii

2016.01.21 12:50 , aktualizacja: 2016.01.29 15:27

Autor: Oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • powiększ: marszałek Adam Struzik wręcza medal Fot. Agnieszka Stabińska
  • powiększ: laureat - ks. Tadeusz Tomasiński Fot. Agnieszka Stabińska
  • powiększ: uczestnicy spotkania przy stole Fot. Agnieszka Stabińska
  • powiększ: od lewej marszałęk Adam Struzik trzyma oprawiony w ramę dyplom, ks. tadeusz Tomasiński trzyma medal Fot. Agnieszka Stabińska
  • powiększ: marszałek i wicemarszałek wręczają laureatowi dyplom Fot. Agnieszka Stabińska

Marszałek Adam Struzik uhonorował Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” ks. Tadeusza Tomasińskiego – Mazowszanina, który wspierał i nadal wspiera rodaków w kraju i na obczyźnie.

 

Dzieło życia, czyli wkład księdza w utrwalanie polskości, państwowości polskiej, fundamentalnych wartości,  wierność wierze katolickiej, pomoc rodakom w każdym miejscu na świecie są nieocenione. To duma dla Mazowsza. Z wielką wdzięcznością wręczam księdzu medal Pro Masovia – Dla Mazowsza powiedział marszałek Adam Struzik.

Odbierając odznaczenie laureat nie krył wzruszenia. – Przyjmuję to wyróżnienie z ogromną wdzięcznością, ale należą się ono nie tylko mnie, a całej grupie ludzi, którzy przez te wszystkie lata pomagali mi działać – podsumował laureat.

 

Krótka biografia

Ks. Tadeusz Tomasiński urodził się w 1923 r. w rodzinie rzemieślniczej w Nasielsku (powiat nowodworski). Ukończył gimnazjum w Warszawie. Jako młody człowiek odkrył swoje powołanie do kapłaństwa i zdecydował o dalszej nauce w szkole księży pallotynów w Wadowicach.  Na studia teologiczne powrócił na Mazowsze – do Ołtarzewa (lata 1943-1946).

 

Działalność duchownego

Walczył w powstaniu warszawskim pod pseudonimem „Kokoszka”. Miał też duży wkład w budowę warszawskiego seminarium duchownego, gdzie obecnie mieści się UKSW. Studia teologiczne kontynuował w Rzymie, gdy w 1948 r. odmówił powrotu do komunistycznej Polski – został pozbawiony obywatelstwa. 

 

W 1953 r. trafił do Osny pod Paryżem, gdzie stworzył pallotyński ośrodek i uruchomił drukarnię Imprimerie de Busagny. Funkcję dyrektora placówki pełnił do 1993 r. W czasach PRL – drukowano tam książki, które trafiały do Polski – były to nie tylko  brewiarze, mszały i biblia, ale także książki tzw. drugiego obiegu – m.in. autorstwa kardynała Stefana Wyszyńskiego. W sumie do kraju wysłano ponad 17 mln egzemplarzy różnych publikacji.

 

Od 1974 roku zajmował się polskimi misjami na świecie (Afryka). W okresie stanu wojennego założył Komitet Pomocy dla Polski. Organizował także pomoc materialną dla Polaków i Polonii.  

Liczba wyświetleń: 773

powrót