Aktualności

Internet dla Mazowsza coraz bliżej

2015.12.18 13:55 , aktualizacja: 2016.01.20 10:35

Autor: oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • powiększ ilustracja Pobierz: powiększ ilustracja Fot. arch. ARM S.A.
  • powiększ Warszawa - Wypowiada się przedstawiciel wykonawcy - KT Corporation Pobierz: powiększ Warszawa - Wypowiada się przedstawiciel wykonawcy - KT Corporation Fot. Michał Słaby
  • powiększ Uczestnicy spotkania w Warszawie Pobierz: powiększ Uczestnicy spotkania w Warszawie Fot. Michał Słaby
  • powiększ podczas konferencji w warszawie wypowiada się marszałek Adam Struzik Pobierz: powiększ podczas konferencji w warszawie wypowiada się marszałek Adam Struzik Fot. Michał Słaby
  • powiększ spotkanie w Płocku Pobierz: powiększ spotkanie w Płocku fot. archiwum UMWM

„Internet dla Mazowsza” (IDM) to największy tego typu projekt w Europie. Prace są już na finiszu. Rozpoczął się cykl spotkań, podsumowujących dotychczasowe działania.

 

Kilometry sieci

Projekt „Internet dla Mazowsza” to jedna z kluczowych inwestycji realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego. W ciągu dwóch lat na terenie Mazowsza zbudowano 3640 km sieci światłowodowej. Zaprojektowano ją w taki sposób, aby objęła te tereny, na których nie ma infrastruktury dającej dostęp do szerokopasmowego Internetu. Dzięki realizacji projektu w zasięgu sieci NGA (szerokopasmowego internetu) znalazło się 90 proc. gospodarstw. Powstało 308 węzłów sieci dystrybucyjnej, 42 – szkieletowej i 4 – technicznej. Minimalna przepływowość sieci wyniesie 40MB/s.

 

Dane techniczne

Przedsięwzięcie zakłada wybudowanie na terenie województwa światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej o długości około 3,6 tys. km. Dzięki niej dostęp do Internetu uzyska 1,2 mln osób, czyli 90 proc. domów będzie w zasięgu NGA. Prace budowlane są już zakończone – trwają natomiast te związane z testowaniem i uruchomieniem sieci.

Za pośrednictwem wybudowanej sieci możliwe będzie świadczenie operatorom końcowym (ostatniej mili) usług w zakresie:

  • dzierżawy włókien światłowodowych,

  • dzierżawy kanalizacji teletechnicznej,

  • dostępu do sieci Internet,

  • usług multimedialnych (TV i video na życzenie),

  • usług głosowych,

  • usługi monitoringu.

Zalety

Wybudowana sieć poprawi przede wszystkim konkurencyjność rynku szerokopasmowego na Mazowszu poprzez zwiększenie liczby operatorów świadczących swoje usługi na rynku hurtowym oraz dostępu do infrastruktury pasywnej sieci, a co za tym idzie zwiększenie dostępu do Internetu i korzystania z e-usług w obszarach wykluczenia cyfrowego.

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007–2013. Wartość całego przedsięwzięcia to około 458 mln zł. Przyznana dotacja unijna wynosi ponad 340 mln zł.

Liczba wyświetleń: 1113

powrót