Aktualności

Rok Reymontowski na Mazowszu

2015.12.07 14:50 , aktualizacja: 2016.01.22 08:07

Autor: opr.na podst.mat.Biura Prasowego, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Publikacja Władysława Reymonta fot.arch.Muzeum Literatury
  • Delegacja samorządu województwa przy grobie Władysława Reymonta w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach fot. Piotr Ratajczyk
  • Tomik twórczości Noblisty fot.arch.Muzeum Literatury
  • Najbardziej znane dzieło pisarza Chłopi fot. Piotr Ratajczyk
  • Uroczystości na Starych Powązkach w Warszawie fot. Piotr Ratajczyk
  • Złożenie wieńców i zapalenie zniczy na grobie Władysława Reymonta fot. Piotr Ratajczyk

Uroczyście podsumowano Obchody Reymontowskie 2014/2015 i uczczono 90. rocznicę śmierci Władysława Stanisława Reymonta. – Dzięki współpracy mazowieckich jednostek kulturalnych udało się przypomnieć mieszkańcom Mazowsza nie tylko sylwetkę wybitnego pisarza, pierwszego noblisty niepodległej Polski, ale także pokazać czasy, w których żył i tworzył Władysław Reymont – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Rok Reymontowski na Mazowszu

To wspólna inicjatywa urzędu marszałkowskiego i mazowieckich instytucji kultury m.in.: Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Literatury, Muzeum Romantyzmu, Muzeum Mazowieckiego i Muzeum Kolejnictwa. Inspiracją do jego ogłoszenia były dwie rocznice – 90. rocznica otrzymania przez Władysława Reymonta Literackiej Nagrody Nobla oraz mijająca właśnie w tym roku 90. rocznica śmierci autora. Udział mazowieckich instytucji kultury w obchodach Roku Reymontowskiego nie jest przypadkowy. Pisarz związany był także z mazowiecką wsią – opisywał w swoich dziełach to, co widział i z czym obcował.

 

Wystawy, lekcje edukacyjne…

… czytanie dzieł Reymonta i wiele innych atrakcji – te wydarzenia miały miejsce w tym i poprzednim roku na Mazowszu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się  – zorganizowana w hołdzie pisarzowi przez Muzeum Niepodległości we współpracy z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Muzeum Mazowieckim w Płocku  -– wystawa pt. „Chciałem odbudować polską duszę. W hołdzie Władysławowi Reymontowi, pierwszemu Nobliście Niepodległej Polski”. Powstały też publikacje – katalog z reprodukcjami pokazanych  obrazów oraz album „Pejzaże Władysława Reymonta”. Zorganizowano również wieczór autorski Barbary Wachowicz pt. „Powrót do Lipiec”. Centralna Biblioteka Rolnicza zaprosiła na Wigilię Reymontowską.

 

Konferencja naukowa

Spotkanie, zorganizowane w sejmie, zaowocowało, przygotowaną przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, publikacją podsumowującą obchody. Licząca prawie 250 stron książka, poza materiałami pokonferencyjnymi, opisuje najważniejszy okres w biografii pisarza – przyznanie nagrody Nobla, dożynki w Wierzchosławicach i zgon literata. Oprócz omówienia sylwetki i twórczości poety, z publikacji dowiedzieć się można wielu ciekawostek, np. jak ówczesna prasa zareagowała na przyznanie pisarzowi nagrody Nobla oraz jak nagrodę odebrał sam laureat. Publikację wzbogacają liczne fotografie zarówno samego pisarza, jak i z wydarzeń, w których uczestniczył.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 624

powrót