Aktualności

Budżet Mazowsza na 2016 r. po pierwszym czytaniu

2015.11.24 07:10 , aktualizacja: 2015.11.24 10:05

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • Radni w trakcie obrad sejmiku Fot. Biuro Prasowe UMWM
  • marszałek Adam Struzik Fot. Biuro Prasowe UMWM
  • przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski w trakcie obrad sejmiku Fot. Biuro Prasowe UMWM

Dzięki stabilniejszej sytuacji finansowej województwa, zarząd wygospodarował wyższe środki na organizacje pozarządowe oraz na działalność jednostek samorządowych. Będą również pieniądze dla ochotniczych straży pożarnych.

 

Na sesji sejmiku radni zajęli się projektem budżetu na 2016 rok. Powstał on w oparciu o wskaźniki z ministerstwa finansów, ministerstwa rozwoju i infrastruktury, wojewódzkich jednostek organizacyjnych oraz od wojewody mazowieckiego.

 

– Przygotowany przez nas projekt pozwala patrzeć w przyszłość optymistycznie. Jest to budżet zrównoważony. Zakłada zarówno realizację zadań inwestycyjnych, jak i powrót do programów wspierania organizacji pozarządowych czy współfinansowania zakupu sprzętu dla OSP. Po kilku latach, znalazły się w nim też środki na podwyżki płac dla pracowników podległych samorządowi jednostek – instytucji kultury, szkół czy bibliotek – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Na podstawie wskaźników z ministerstwa finansów planowany dochód na 2016 r. wynosi 2,2 mld zł.

 

Wydatki planowane są na 2,1 mld zł. z czego 1,7 mld zł przeznaczone będzie na wydatki bieżące – m.in. w mazowieckich instytucjach kulturalnych czy oświatowych, np. na wynagrodzenia nauczycieli, wydatki związane z realizacją zadań samorządu województwa, np. remonty i bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich. Inwestycje w tej chwili zaplanowane są na poziomie ponad 430 mln zł – będą to głównie bieżące modernizacje dróg, remonty w szpitalach, muzeach, teatrach lub bibliotekach. Około 318 ml zł to środki zarezerwowane na tzw. „janosikowe”.

 

W porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpi wzrost o 1,7 proc. wydatków statutowych w jednostkach budżetowych oraz dotacji podmiotowych dla instytucji kultury i Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Ponad dwukrotnie zwiększone zostaną środki na współpracę z organizacjami pozarządowymi. W 2016 r. wyniosą one ponad 10,3 mln zł. Wrócą także pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu dla OSP – 3 mln zł.

 

Sejmik ma czas na ostateczne uchwalenie budżetu na przyszły rok do końca stycznia 2016 r.

Liczba wyświetleń: 760

powrót