Aktualności

Skarbiec dziedzictwa kultury na Starym Mieście

2015.11.18 10:15 , aktualizacja: 2015.11.19 13:14

Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Wnętrze bazyki fot.arch.beneficjenta
  • Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie fot.arch.beneficjenta
  • w Bazylice spoczywa m.in prezydent Polski Ignacy Mościcki fot.arch.beneficjenta
  • Wejście do bazyliki fot.arch.beneficjenta
  • Figura Chrystusa Ukrzyżowanego - arcydzieło sztuki gotyckiej fot.arch.beneficjenta
  • Zabytkowe rzeźby fot.arch.beneficjenta

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie to jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji nowoczesnej Polski. Dzięki dofinansowaniu z UE w wysokości ponad 17,7 mln zł, przyznanemu przez samorząd województwa, wykonano gruntowne prace remontowo-konserwatorskie. Powstało także nowe Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W uroczystym otwarciu wzięli udział marszałek Adam Struzik oraz członek zarządu Wiesław Raboszuk.

 

Przewodnik po obiekcie

Bazylika archikatedralna pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie jest niezwykle cennym obiektem historyczno-sakralnym, którego początki sięgają XIII w., a pierwsze wzmianki w dokumentach – 1339 r.  Miejsce nierozerwalnie wiąże się wieloma ważnymi w historii Polski wydarzeniami – koronacją Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski czy ślubem Jana III Sobieskiego. Tu spoczywają prezydenci Polski Ignacy Mościcki i Gabriel Narutowicz oraz jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX w. – Henryk Sienkiewicz. To także obiekt zabytkowy, wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego, chętnie odwiedzany przez turystów, również ze względu na znajdującą się tu, uznaną za arcydzieło sztuki gotyckiej, figurę Chrystusa Ukrzyżowanego. Pielgrzymi zaś chętnie oddają się modlitwie i refleksji przy grobowcu Prymasa Tysiąclecia.

 

Prace

Przeprowadzono kompleksowe prace konserwatorsko-remontowe elewacji i wnętrza archikatedry z kaplicami, zakrystią i kryptami. Udało się zabezpieczyć nie tylko zabytkową przestrzeń, ale również wyeksponować najważniejsze historyczne elementy wnętrza. Wymieniono nagłośnienie oraz instalacje elektryczne i grzewcze.              

 

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Przeniesiono je do budynku Dziekanii, sąsiadującego i połączonego z katedrą (ul. Dziekania 1). Będzie tam można wkrótce zobaczyć cenne zabytki architektury, malarstwa, rzeźby i rzemiosła. Znajdą się również ekspozycje poświęcone eksponatom sztuki sakralnej, szatom liturgicznym, starodrukom czy też pamiątkom po kardynale Stefanie Wyszyńskim, który był inicjatorem powstania muzeum.

Dużą atrakcją będzie nowoczesna trasa wycieczkowa – tunel łączący krypty z nowymi wejściami do podziemi. W muzeum oraz na nowej trasie zwiedzania znajdą się m.in. multimedia – jako łącznik między historią a tradycją. Placówka to swoiste centrum kulturalne, w którym będą odbywały się koncerty, spotkania, sesje naukowe i lekcje muzealne.

 

 

Tytuł projektu: Skarbiec dziedzictwa kultury – Bazylika Archikatedralna i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Beneficjent: Parafia Archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Całkowita wartość projektu: 21 829 390,81 zł

Dofinansowanie: 17 767 672 zł

Działanie: 5.2 Rewitalizacja miast

 

Liczba wyświetleń: 487

powrót