Aktualności

Wręczono Nagrody Marszałka 2015

2015.11.06 12:50 , aktualizacja: 2016.02.12 13:16

Autor: Opracowano na podst.zebranych mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • Kurpiowszczyzna Kurpiowszczyzna; fot. arch....
 • Adam Wenkler Adam Wenkler; fot. arch....
 • Jadwiga Korneszczuk Jadwiga Korneszczuk; fot....
 • Jadwiga Kresa Jadwiga Kresa; fot. arch....
 • Jan Kania Jan Kania; fot. arch. UMWM
 • Krzysztof Ścierański Krzysztof Ścierański; fot....
 • MOD Tłuszcz; fot. arch....
 • ODOSP Nadarzyn; fot. arch....
 • Sobótka Sobótka; fot. arch. UMWM
 • Żwawe Babki Żwawe Babki; fot. arch....
 • Na scenie wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu Wiesław Raboszuk oraz prowadzący Tomasz Kammel fot.A. Jezierska-Chalicka
 • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska wręcza Pro Masovię Krzysztofowi Adamowi Stawarskiemu fot.Martyna Gadecka
 • Gala wręczenie Nagród Marszałka fot.Martyna Gadecka
 • Wyróżnienia odebrali nagrodzeni w konkursie mazowieckie Barwy Wolnotariatu fot.Martyna Gadecka
 • Nagrodę Marszałka odbierają przedstawiciele ODOSP Nadarzyn fot.A. Jezierska-Chalicka
 • Zespół Sobótka - wspólna fotografia po otrzymaniu nagrody fot.A. Jezierska-Chalicka
 • Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz podczas koncertu fot.A. Jezierska-Chalicka

Przekazywanie wiedzy i zaszczepianie pasji do kultury w kolejnych pokoleniach to misja, która wyróżnia tegorocznych laureatów Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego – jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. Wręczono je w nowym Centrum Kulturalno–Rekreacyjnym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Idea nagrody

Honoruje najcenniejsze osiągnięcia mieszkańców regionu w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony szeroko pojętej kultury. Wyróżnienie kierowane jest do ludzi aktywnych społecznie, angażujących się w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza, służące rozwojowi i promocji regionu. Doceniane są niepospolite pomysły i twórcze inicjatywy, będące wyrazem autentycznych pasji. Prestiż i szczytny cel sprawiają, że konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

 

Tegoroczna edycja

Kapituła Konkursowa spośród 81 kandydatów zgłoszonych przez samorządy i organizacje pozarządowe wyłoniła 10 laureatów. Wśród nich są przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne nurty i spojrzenie na rzeczywistość, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego. Każdy z laureatów otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom oraz nagrodę pieniężną.

 

Medale i dyplomy

Podczas gali wręczono także Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” wieloletniemu społecznikowi Krzysztofowi Adamowi Stawarskiemu. Od 1994 r. jest zaangażowanym członkiem Klubu Honorowych Dawców Krwi im. dr. praw Andrzeja Ferstena przy Centrali PKP SA. Nieustannie propaguje ideę honorowego krwiodawstwa – bezinteresownego ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Jest wzorem honorowego krwiodawcy i działacza organizatora w „Kolejarskiej Służbie Krwi”.

Za zasługi i działalność na rzecz województwa mazowieckiego na polu krwiodawstwa dyplomem uznania wyróżniono Jacka Marię Łysonia. Od 1956 r. jest aktywnym i zaangażowanym członkiem PCK. Od 1983 r. pełni funkcję prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi im. dr. praw Andrzeja Ferstena przy Centrali PKP S.A. Laureat szeregu odznak państwowych, resortowych i samorządowych przyznanych za działalność czerwonokrzyską.

 

Społeczne zaangażowanie

Uhonorowano również zwycięzców konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu. Kapituła doceniła przede wszystkim zaangażowanie wolontariuszy, innowacyjność, skuteczność i partnerstwo w podejmowanych przez nich działaniach.

 

Mazowsze w kadrze

Po raz dziesiąty również wręczono nagrody w konkursie fotograficznym Mazowsze Bliskie Sercu. Inicjatywa cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Fotografowie amatorzy w swoich pracach pokazują piękno, niezwykłość i zróżnicowanie Mazowsza. Temat tegorocznej edycji „Z rodziną przez Mazowsze” nawiązuje do aktualnych działań marketingowych podjętych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Autorzy zdjęć wyłonionych w pierwszym etapie wzięli udział w warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. W efekcie dwudniowej pracy w plenerze powstały zdjęcia, spośród których jury wybrało trzech zwycięzców. Dodatkowo w głosowaniu internautów – na facebookowym profilu „Mazowsze Serce Polski” – wyłoniono zdobywcę nagrody publiczności.

 

Galę poprowadził Tomasz Kammel. Alicja Majewska, przy akompaniamencie Włodzimierza Korcza i kwartetu smyczkowego oraz Michał Bajor z zespołem uświetnili uroczystość, zapewniając pełną wzruszeń oprawę artystyczną.

 

 

Liczba wyświetleń: 1519

powrót