Aktualności
Wręczono Nagrody Marszałka 2015
2015.11.06 12:50 , aktualizacja: 2016.02.12 13:16
Autor: Opracowano na podst.zebranych mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- Kurpiowszczyzna; fot. arch....
- Adam Wenkler; fot. arch....
- Jadwiga Korneszczuk; fot....
- Jadwiga Kresa; fot. arch....
- Jan Kania; fot. arch. UMWM
- Krzysztof Ścierański; fot....
- MOD Tłuszcz; fot. arch....
- ODOSP Nadarzyn; fot. arch....
- Sobótka; fot. arch. UMWM
- Żwawe Babki; fot. arch....
- fot.A. Jezierska-Chalicka
- fot.Martyna Gadecka
- fot.Martyna Gadecka
- fot.Martyna Gadecka
- fot.A. Jezierska-Chalicka
- fot.A. Jezierska-Chalicka
- fot.A. Jezierska-Chalicka
Przekazywanie wiedzy i zaszczepianie pasji do kultury w kolejnych pokoleniach to misja, która wyróżnia tegorocznych laureatów Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego – jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. Wręczono je w nowym Centrum Kulturalno–Rekreacyjnym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Idea nagrody
Honoruje najcenniejsze osiągnięcia mieszkańców regionu w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony szeroko pojętej kultury. Wyróżnienie kierowane jest do ludzi aktywnych społecznie, angażujących się w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza, służące rozwojowi i promocji regionu. Doceniane są niepospolite pomysły i twórcze inicjatywy, będące wyrazem autentycznych pasji. Prestiż i szczytny cel sprawiają, że konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Tegoroczna edycja
Kapituła Konkursowa spośród 81 kandydatów zgłoszonych przez samorządy i organizacje pozarządowe wyłoniła 10 laureatów. Wśród nich są przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne nurty i spojrzenie na rzeczywistość, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego. Każdy z laureatów otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom oraz nagrodę pieniężną.
Medale i dyplomy
Podczas gali wręczono także Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” wieloletniemu społecznikowi Krzysztofowi Adamowi Stawarskiemu. Od 1994 r. jest zaangażowanym członkiem Klubu Honorowych Dawców Krwi im. dr. praw Andrzeja Ferstena przy Centrali PKP SA. Nieustannie propaguje ideę honorowego krwiodawstwa – bezinteresownego ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Jest wzorem honorowego krwiodawcy i działacza organizatora w „Kolejarskiej Służbie Krwi”.
Za zasługi i działalność na rzecz województwa mazowieckiego na polu krwiodawstwa dyplomem uznania wyróżniono Jacka Marię Łysonia. Od 1956 r. jest aktywnym i zaangażowanym członkiem PCK. Od 1983 r. pełni funkcję prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi im. dr. praw Andrzeja Ferstena przy Centrali PKP S.A. Laureat szeregu odznak państwowych, resortowych i samorządowych przyznanych za działalność czerwonokrzyską.
Społeczne zaangażowanie
Uhonorowano również zwycięzców konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu. Kapituła doceniła przede wszystkim zaangażowanie wolontariuszy, innowacyjność, skuteczność i partnerstwo w podejmowanych przez nich działaniach.
Mazowsze w kadrze
Po raz dziesiąty również wręczono nagrody w konkursie fotograficznym Mazowsze Bliskie Sercu. Inicjatywa cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Fotografowie amatorzy w swoich pracach pokazują piękno, niezwykłość i zróżnicowanie Mazowsza. Temat tegorocznej edycji „Z rodziną przez Mazowsze” nawiązuje do aktualnych działań marketingowych podjętych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Autorzy zdjęć wyłonionych w pierwszym etapie wzięli udział w warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. W efekcie dwudniowej pracy w plenerze powstały zdjęcia, spośród których jury wybrało trzech zwycięzców. Dodatkowo w głosowaniu internautów – na facebookowym profilu „Mazowsze Serce Polski” – wyłoniono zdobywcę nagrody publiczności.
Galę poprowadził Tomasz Kammel. Alicja Majewska, przy akompaniamencie Włodzimierza Korcza i kwartetu smyczkowego oraz Michał Bajor z zespołem uświetnili uroczystość, zapewniając pełną wzruszeń oprawę artystyczną.
Artykuły powiązane
Liczba wyświetleń: 1522
powrót