Aktualności

Wymiana doświadczeń z holenderskimi partnerami

2015.11.02 12:00 , aktualizacja: 2015.11.02 14:22

Autor: Katarzyna Kręźlewicz, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Teren Riverfront Ijsselkade
  • Dla gości przygotowano zajęcia interaktywne i warsztaty fot. Tomasz Krasowski
  • Delagarcji przewodniczył wicemarszałek Leszek Ruszczy fot. Tomasz Krasowski
  • Wystąpienia wicemarszałka Leszka Ruszczyka fot. Tomasz Krasowski
  • Tomasz Waźbiński, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycjiw Ambasadzie RP w Hadze fot. Tomasz Krasowski
  • Uczestnicy wizyty studyjnej w Holandii fot. Tomasz Krasowski
  • Uczestnicy delegacji uczestniczyli w wykładach, panelach dyskusyjnych i warszatatach fot. Tomasz Krasowski
  • Omawiano m.in problemy poszczególnych obszarów pilotażowych fot. Tomasz Krasowski
  • Fort Everdingen

Wizyta studyjna przedstawicieli Mazowsza w Holandii związana była z realizacją w Polsce holenderskiego programu „Partners for International Business” (PIB)  wspierającego rozwój Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 na odcinku Warszawa-Gdańsk. Delegacji przewodniczył wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Cztery lokalizacje

W ramach projektu na Mazowszu wyznaczono cztery lokalizacje, na których wdrażane będą projekty pilotażowe: „Connecting City” – Płock, „Linked by Water Vistula River Park” – powiat płoński i nowodworski, „Doorstep to Warsaw” – obszar Nowego Dworu Mazowieckiego oraz  „Eco Blue Village” – obszar Leoncina. Uczestniczący w delegacji przedstawiciele wyznaczonych rejonów mieli okazję przyjrzeć się działalności holenderskich urzędów wodnych, zwiedzić największy w Holandii ośrodek pełniący rolę centrum informacyjnego. Ciekawym doświadczeniem była także wizyta na giełdzie kwiatowej w Aalsmeer. Podczas pobytu w Instytucie Badań Stosowanych obejmującego Wody i Grunty – Deltares przeprowadzone zostały interaktywne zajęcia oraz warsztaty.

 

Współpraca to podstawa

Wyjazd przedstawicieli Mazowsza służył przede wszystkim nawiązaniu kontaktów między polskimi i holenderskimi partnerami publicznymi oraz prywatnymi i wymianie doświadczeń zebranych w oparciu o problemy poszczególnych obszarów pilotażowych. Polacy zapoznali się również z wypracowanym w Holandii modelem współpracy w ramach tzw. złotego trójkąta. Opiera się on na wymianie wiedzy i praktyk między sektorem publicznym, biznesem, przemysłem a instytutami naukowymi w kluczowych dla rozwoju kraju sektorach, co pozwala na realizację projektów uwzględniających najnowocześniejsze trendy w technologiach, innowacyjności i stymulujących rozwój gospodarki.

 

Organizacja wizyty

Za organizację wyjazdu, uzgodnienie i przygotowanie programu oraz jego całkowite finansowanie odpowiadała agencja rządowa RVO (Netherlands Enterprise Agency) we współpracy z Ambasadą Holandii w Polsce oraz przedstawicielami konsorcjum PIB. Koszt  wyjazdu ze strony Polskiej pokryto w ramach programu PIB i przeznaczonego na ten cel budżetu rządowego.

Liczba wyświetleń: 789

powrót