Aktualności
Ku harmonijnemu rozwojowi w UE
2015.10.02 22:10 , aktualizacja: 2017.01.31 10:49
Autor: Aleksandra Prandota, Wprowadzenie: d.matlakiewicz
Jasno sformułowane plany dotyczące przyszłości Europy to jeden z warunków efektywnego reagowania na wyzwania stojące przed poszczególnymi regionami. O europejskiej wizji terytorialnej do 2050 r. dyskutowali w Brukseli członkowie Komitetu Regionów.
Posiedzenie Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) odbyło się 2 października. Jak zaznaczono, fakt występowania licznych różnic pomiędzy poszczególnymi regionami wymaga zastosowania odmiennych metod i strategii. Komitet Regionów zwrócił uwagę na zalety i korzyści ze stosowania podejścia ukierunkowanego na konkretny obszar i umacnianie strategii politycznych realizowanych w poszczególnych sektorach.
Propozycje nowych wskaźników?
Podczas spotkania pojawiły się argumenty przemawiające za możliwością odejścia od wykorzystania poziomu PKB jako podstawowego wskaźnika dobrostanu. Bardziej miarodajna byłaby interpretacja aspektów gospodarczych, terytorialnych, społecznych i środowiskowych. Ich uwzględnienie dałoby szansę na realną ocenę poziomu rozwoju terytorialnego UE i odpowiednie kierowanie środków finansowych. Nowe rozwiązania nie są jednak oczywiste. Do pokonania jest szereg przeszkód technicznych i politycznych. Różne jest także rozumienie „dobrobytu”, dlatego konieczne okazuje się ustalenie m.in. ram zadowolenia z życia również w oparciu o czynniki subiektywne.
Współpraca transgraniczna
To ostatnim punkt poruszany przez zebranych. Jak podkreślili obradujący, za pośrednictwem programu Interreg – w ciągu ostatnich 25 lat – udało się poczynić olbrzymie postępy w ujęciu zarówno makro jak i mikroregionalnym.
Liczba wyświetleń: 485
powrót