Aktualności

Lepsze warunki dla Teatru Żydowskiego

2005.12.22 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

22 grudnia br. została podpisana umowa o współprowadzeniu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel Kamińskiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Od 1 stycznia 2006r. instytucja będzie w 70 proc. finansowana z budżetu Województwa Mazowieckiego, a w 30 proc. ze środków Ministerstwa. Oznacza to, że na działalność kulturalną Teatru Samorząd przeznaczy 3,8 mln zł, zaś Ministerstwo – 1,7 mln zł. Zmieni się nazwa placówki - z dotychczasowej „Państwowy Teatr Żydowski im. Estery Rachel Kamińskiej” na „Teatr Żydowski im. Estery Rachel Kamińskiej”.

„Głównym celem podpisanego dziś aktu, było zjednoczenie sił i wspólna troska, aby Teatr jeszcze lepiej funkcjonował. Jest to nie pierwsza tego typu inicjatywa, w której Samorząd Województwa Mazowieckiego podejmuje wspólną pracę na rzecz wspierania instytucji kultury. Teatr Żydowski jest dla nas placówką wyjątkową gdyż podejmuje działania twórcze, które swoim zasięgiem działania obejmują nie tylko Mazowsze, ale całą Polskę” - powiedział wicemarszałek Janusz Kotowski.

Umowę podpisali: Wicemarszałek Janusz Kotowski oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski.



Porozumienie podpisali wicemarszałek Janusz Kotowski
i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Ujazdowski


„Dzięki dofinansowaniu Teatr ruszy poza Warszawę. Będzie wystawiał w małych miejscowościach i wsiach klasykę polskiego dramatu. Teatrów na Mazowszu jest niewiele, ale sale w remizach strażackich wspaniale się do tego celu nadają” - powiedziała dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Joanna Kazimierska.

Teatr powstał po II wojnie światowej jako placówka mająca za zadanie ochronę i kultywowanie dziedzictwa kultury żydowskiej, stanowiącej istotny fragment polskiej kultury i dziedzictwa narodowego.

Od 1999 roku organem prowadzącym Teatr był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Aby zapewnić placówce właściwe warunki rozwoju i działalności, Teatr będzie obecnie prowadzony jako wspólna instytucja kultury Ministerstwa i Samorządu.



Po podpisaniu porozumienia w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicemarszałka Janusza Kotowskiego, dyrektor departamentu Kultury, Promocji i Turystki, Joanny Kazimierskiej, zastępcy dyrektora Bożeny Żelazowskiej oraz dyrektora Teatru Żydowskiego Szymona Szurmieja


„Żydowska kultura jest częścią składową kultury polskiej. Pomimo odrębności językowej jest to ta sama kultura, wyrastająca z tego samego pnia. Wielu artystów żydowskich tworzyło w kulturze polskiej i vice versa. Teatr Żydowski spełnia podwójną rolę: wystawia sztuki i pokazuje, że antysemityzm polski to bzdura. Bez wsparcia finansowego Samorządu Województwa Mazowieckiego nigdy nie moglibyśmy zrealizować naszych planów. Do tej pory wystawialiśmy 10 spektakli miesięcznie, teraz będziemy mogli 20. Rocznie przygotowywaliśmy 1 premierę, w 2006 r. chcemy wystawić aż 4 nowe spektakle” – podkreślił dyrektor Teatru Żydowskiego Szymon Szurmiej.

Liczba wyświetleń: 732

powrót