Aktualności

Łosickie Dni Dialogu Kultur

2015.09.28 08:55

Autor: Radosław Strzaliński, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Budynek Centrum Dialogu Kultur fot. Radosław Strzaliński
  • Goście zebrani na uroczystym otwarciu fot. Radosław Strzaliński
  • Księga pamiątkowa fot. Radosław Strzaliński
  • Tablica informacyjna programu na budynku Centrum Dialogu Kultur w Łosiacach fot. Radosław Strzaliński

Miniony weekend w Łosicach upłynął pod hasłem Dni Dialogu Kultur. Obchody zainicjowało otwarcie Transgranicznego Centrum Dialogu Kultur, wykonanego w ramach funduszy europejskich.

 

Sąsiedzka współpraca

Projekt powstał w ramach Programu Transgranicznego Polska – Białoruś – Ukraina 2007–2013. Jego całkowita wartość to ok. 1,5 mln euro. Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa (EISP) to inicjatywa Komisji Europejskiej wspierająca rozwój współpracy pomiędzy Unią Europejską a państwami partnerskimi spoza UE. Całkowity budżet programu na lata 2007–2013 wyniósł 202,9 mln euro, w tym ze środków UE – 186,2 mln euro. W ramach projektu zaadoptowano najstarszy w łosicach budynek, który w historii pełnił już rolę klasztoru, szpitala oraz browaru. Obszerne sale, doskonałe do organizacji różnego rodzaju spotkań, wystaw i innych wydarzeń, zaplecze gastronomiczne i pokoje gościnne to tylko niektóre elementy wykonanego projektu. W baszcie znajdzie swoją siedzibę łosickie infocentrum.

 

Uroczyste otwarcie

Otwarcie inwestycji odbyło się podczas Dni Dialogu Kultur, na które złożyły się: cykl  koncertów w wykonaniu zespołów z Polski, Białorusi i Ukrainy, XIV Podlaskie Spotkania Historyczne oraz naukowa sesja jubileuszowa z okazji 750-lecia Łosic i 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej. Obecna na uroczystości wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska pogratulowała dobrej i owocnej współpracy wszystkim partnerom.
Podkreśliła, że w ten sposób udało się zbudować płaszczyznę porozumienia pomiędzy Polska i wschodnimi partnerami, z której skorzystamy wszyscy. Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska jest członkiem Komitetu Monitorującego Program Polska – Białoruś – Ukraina, gdzie reprezentuje województwo mazowieckie.

 

Liczba wyświetleń: 506

powrót