Aktualności

Inteligentne gospodarowanie energią

2015.09.22 11:25 , aktualizacja: 2015.09.23 08:20

Autor: oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • marszałek Adam Struzik wita uczestników konferencji Fot. arch. MAE
  • zebrani oglądają prezentację dotyczącą projektu STREAMER Fot. arch. MAE
  • na scenie siedzą zaproszeni prelegenci Fot. arch. MAE
  • wystąpienie prezesa MAE Bartosza Dubińskiego Fot. arch. MAE
  • uczestnicy konferencji z zainteresowaniem oglądają jedną z prezentacji Fot. arch. MAE
  • kolejna z prezentacji tym razem dotyczy schematu działania urządzeń Fot. arch. MAE
  • plakat

Dziś w Warszawie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja poświęcona „Inteligentnym systemom energetycznym i magazynowaniu energii na przykładzie budynków szpitalnych”. Spotkanie zorganizowała Mazowiecka Agencja Energetyczna.

 

Teoria

W trakcie konferencji, którą otworzył marszałek Adam Struzik, omówiono dotychczasowe efekty sezonowego magazynowania ciepła pozyskiwanego z energii słonecznej. Dyskutowano również o dostępnych technologiach i rozwiązaniach energetyczno-organizacyjnych (w tym prawnych) zwiększających efektywność energetyczną budynków szpitalnych, możliwościach magazynowania energii cieplnej, sposobach wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także perspektywach rozwoju innowacyjnych sieci cieplnych i chłodniczych.

 

Praktyka

Obiektem, w którym wykorzystano ten sposób gospodarowania energią odnawialną jest magazyn ciepła, który powstał w Mazowieckim Centrum Psychiatrii „DREWNICA” w Ząbkach, w ramach międzynarodowego projektu badawczego o akronimie EINSTEIN. Inwestycja jest modelowym przykładem rozwiązania, do którego wielokrotnie odwoływano się podczas spotkania.

 

Podczas wizyty studyjnej, zaplanowanej w drugim dniu konferencji, uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak w rzeczywistości działa magazyn ciepła. Po wizycie w Ząbkach zebrani udadzą się do Centrum Badawczego PAN w Jabłonnie, gdzie zostanie szeroko omówiona Konwersja Energii i Źródła Odnawialne, w tym urządzenia do magazynowania energii.

 

Eksperci

Do udziału w konferencji zaproszono wielu znakomitych ekspertów z dziedziny magazynowania energii cieplnej, efektywności energetycznej w szpitalach, sektora ciepła i chłodu. W gronie prelegentów znaleźli się m.in.: Sebastian Bykuć (Polska Akademia Nauk), Erwin Cornelis (Flamandzki Instytut Badań Technologicznych), Patricio Aguirre (Kierownik Projektu Einstein, Tecnalia Research & Innovation), Bartosz Starosielec (Kierownik Grupy Efektywności Energetycznej i Zrównoważonego Budownictwa, Mostostal Warszawa) i Robert Midera (Viessmann Polska).

 

W wydarzeniu uczestniczą także partnerzy dwóch innych projektów realizowanych przez Mazowiecką Agencję Energetyczną – projektu STRATEGO finansowanego z unijnego programu Inteligentna Energia dla Europy oraz projektu STREAMER finansowanego ze środków 7. Programu Ramowego.

 

Liczba wyświetleń: 560

powrót