Aktualności

Odsłonięto pomnik Hieronima Piotrowskiego – bohatera II wojny światowej

2015.09.15 09:55 , aktualizacja: 2015.09.15 11:29

Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Oktawia Wierzbicka

  • Pomnik por. Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur” w Łochowie fot. Anna Szcześnik
  • Przemówienie Elżbiety Lanc, członka zarządu województwa mazowieckiego fot. Anna Szcześnik
  • Złożenie wieńców pod pomnikiem por. Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur” fot. Anna Szcześnik
  • Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego fot. Anna Szcześnik

W niedzielę, 13 września, w Łochowie odsłonięto pomnik żołnierza niezłomnego, porucznika Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur”. Podczas ceremonii wiązankę w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego złożyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pomnika w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego dokonał Jego Ekscelencja ks. bp senior Antoni Dydycz.

 

Odwaga i oddanie

Hieronim Piotrowski urodził się 20 sierpnia 1910 r. w Witebsku. Przed wojną był prokuratorem w Wilnie i oficerem rezerwy Wojska Polskiego. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. i jako żołnierz AK w operacji Ostra Brama na Wileńszczyźnie. Nie złożył broni wraz z końcem wojny, podjął walkę z władzą komunistyczną w nowych granicach Polski. Jako żołnierz zrzeszenia WiN – komendant obwodu Ostrów Mazowiecka dowodził i organizował oddziały podziemia niepodległościowego na obszarze okolic Ostrowi Mazowieckiej, Węgrowa i Radzymina.

 

Bohaterski czyn tuż przed śmiercią

Największą operacją zorganizowaną przez „Jura” było rozbicie więzienia w Pułtusku w listopadzie 1946 r. i uwolnienie więzionych tam żołnierzy podziemia. Poległ śmiercią bohatera 16 stycznia 1947 r. zaskoczony przez grupę operacyjną KBW i UB we wsi Brzuza pod Łochowem. Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane.

 

Zasłużona pamięć

Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Pomysłodawcą i inicjatorem budowy pomnika był dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie Artur Lis.

 

Liczba wyświetleń: 929

powrót