Aktualności

Miodu ci u nas dostatek…

2015.08.31 11:45 , aktualizacja: 2015.08.31 11:54

Autor: Milena Szymańska, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Atrybutów miodobrania można było dopatrzyć się w Myszyńcu na każdym kroku fot.Milena Szymańska
  • Członek zarządu Wiesław Raboszuk skierował słowa powitania do licznie zebranej publiczności fot.Milena Szymańska
  • Wspólna fotografia po uroczystej mszy świętej fot.Milena Szymańska

Tradycją jest, że w ostatni weekend sierpnia do Myszyńca zjeżdżają tysiące gości, by uczestniczyć w Miodobraniu Kurpiowskim. W dwudniowej imprezie promującej kulturę kurpiowską wziął udział członek zarządu Wiesław Raboszuk.

 

Wieloletnia tradycja…

Miodobranie Kurpiowskie, organizowane od 1976 r., przypomina mieszkańcom Puszczy Zielonej ich bogate tradycje i zwyczaje bartnicze, umożliwia współczesnym twórcom i artystom ludowym zaprezentowanie swojej twórczości. Integruje też miejscową społeczność, a jednocześnie promuje region, jego historię, kulturę i obecne dokonania gospodarcze wśród coraz liczniej przybywających na święto miodobrania turystów krajowych i zagranicznych.

 

… i współczesność

Pierwszy dzień tegorocznej imprezy upłynął pod znakiem uśmiechu. W myszynieckim amfiteatrze Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej liczne kabarety bawiły występami zgromadzoną publiczność. W niedzielę uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kolegiacie myszynieckiej, po której barwny korowód przejechał do „Kurpiowskiej Krainy” w Wykrocie, gdzie odbyła się dalsza część święta.

 

– Ta niezwykle atrakcyjna impreza folklorystyczna, odbywająca się po raz 38 promuje tradycyjną kulturę wiejską, kultywuje folklor oraz zwyczaje kurpiowskie – podkreślił członek zarządu Wiesław Raboszuk. – Jest to prawdopodobnie jedyne tego typu wydarzenie w kraju, niewątpliwie ewenement w skali europejskiej, które integruje miejscową społeczność i promuje region. Klimat miodobrania jest tak niepowtarzalny, radosny, szczery i gościnny, jak jego gospodarze – Kurpie – dodał.

 

Zgromadzona w kompleksie kilkutysięczna publiczność obejrzała także widowisko obrzędowe pt. „Podbzieranie niodu na Kurpsiach” oraz prezentacje formacji muzycznych.

 

 

Liczba wyświetleń: 528

powrót