Aktualności
Dożynki 2015 na Mazowszu
2015.09.14 13:30 , aktualizacja: 2015.09.15 12:58
Autor: opracowanie WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- arch.UM w Węgrowie
- źródło:www.powiat-plock.pl
- arch.UM w Węgrowie
- arch.UM w Węgrowie
- źródło:www.powiat-plock.pl
- źródło:www.powiat-plock.pl
- fot. UG Mochowo
- fot. UG Mochowo
- fot. UG Mochowo
- fot. UG Mochowo
- fot. UG Mochowo
- fot. UG Mochowo
- fot. UG Mochowo
- fot. UG Mochowo
- fot. UG Mochowo
- fot. Radosław Strzaliński
- fot. Radosław Strzaliński
- fot. archiwum UMWM
- fot. archiwum UMWM
- fot. Tomasz Stefański
- fot. Leszek Baranowski
- fot. Leszek Baranowski
- fot. Leszek Baranowski
- fot. Leszek Baranowski
- fot. Tomasz Stefański
- fot. Tomasz Stefański
Święto plonów to dla wszystkich rolników czas wyjątkowy. Po całorocznej trudnej i ciężkiej pracy przychodzi moment podsumowania, podziękowania za plony, czas wspólnej radości i zabawy. W tradycyjnych obrzędach dożynkowych na Mazowszu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Szacunek dla chleba
W Węgrowie, przy współpracy Terenowego Zespołu Doradczego, zorganizowano Mazowieckie Święto Chleba. 13 września w mieście pachniało świeżo upieczonymi bochnami, a Mazowszanie – smakowali i świętowali. Zgodnie z doroczną tradycją, rozstrzygnięto konkursy na „najpiękniejszy wieniec dożynkowy” i „najsmaczniejszy chleb wiejski”. Prezentacjom towarzyszyły występy zespołów artystycznych i Jarmark Ludowy. Na Rynku Mariackim wystąpili: Miejska Orkiestra Dęta, Zespół Ludowy „Węgrowianie”, Korytnickie Promyczki, Tadeusz Ross, Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”, Młodzieżowa Orkiestra ze Zwolenia, Roman Brochocki i Kapela Łochowska. W inicjatywie wzięła udział członek zarządu Elżbieta Lanc.
Podziękowanie za dary ziemi
O tym, że dożynki są żywym dowodem słowiańskiej i chrześcijańskiej tradycji, której ostoją pozostaje polska wieś można się było przekonać podczas XVI Dożynek Powiatu Płockiego, zorganizowanych 8 września w Bodzanowie (pow. płocki). Marszałek Adam Struzik, kierując słowo do rolników, wyraził wdzięczność za kultywowanie tradycji, codzienną, niełatwą pracę oraz sukcesywne przyczynianie się do podnoszenia konkurencyjności regionu. – Pokonując wiele przeciwności i zmagając się z siłami natury, dbacie, Drodzy Gospodarze, by ziemia wydała owoce, a na naszych stołach nie zabrakło chleba – symbolu życia, dostatku i pewności jutra – podkreślił. Oprócz tradycyjnych części uroczystości (msza święta dziękczynna, korowód z wieńcami, dzielenie się chlebem organizatorzy przygotowali szereg atrakcji zarówno dla dorosłych uczestników dożynek, jak i najmłodszych. Były pokazy, obrzędowe tańce i występy artystyczne, kiermasze oraz liczne degustacje.
Tradycja…
Podziękowania za trud i ciężką pracę przekazała też rolnikom członek zarządu Elżbieta Lanc. Podkreśliła ich poświęcenie oraz cierpliwość, z którą każdego roku uprawiają ziemię i oczekują na plony.
W gminach Nieskórz (pow. ostrowski) i Olszewo-Borki (pow. ostrołęcki) uroczystości rozpoczęły się mszą świętą. Po zakończeniu liturgii delegacje z sołectw przeszły w barwnym korowodzie na plac dożynkowy. W sposób szczególny wyróżniały się wieńce dożynkowe, element polskiej tradycji, które od wieków prezentowane są podczas uroczystych obchodów.
W Wyszkowie, po poświęceniu wieńców dożynkowych i złożeniu darów w kościele pw. św. Wojciecha, barwny korowód na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP udał się na stadion miejski. Na scenie starostowie dożynek oraz pszczelarze przekazali staroście powiatu wyszkowskiego Bogdanowi Pągowskiemu i zastępcy burmistrza Wyszkowa Anecie Kowalewskiej bochen chleba oraz gliniak miodu. Przedstawiciele samorządu podzielili się darami z licznie przybyłymi mieszkańcami.
Nagrody i odznaczenia
W niedzielę, 23 sierpnia, święto plonów obchodzono w gminie Mochowo. Po mszy świętej w intencji rolników barwny korowód przeszedł sprzed kościoła na plac, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości dożynkowe. Po powitaniu wszystkich gości nastąpiło tradycyjne dzielenie się chlebem. W konkursie na najlepszy wieniec wszystkie prezentowane prace zajęły ex aequo pierwsze miejsce, a nagrody oraz odznaczenia, nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa", wręczyli m.in. marszałek Adam Struzik z wójtem Zbigniewem Tomaszewskim.
Trudny rok
W ostatni sierpniowy weekend dożynki świętowano w Kałuszynie (pow. miński) oraz Strychu i Żelechowie (pow. garwoliński). Nie zabrakło występów kapel i zespołów ludowych, kiermaszy wyrobów i produktów regionalnych oraz atrakcji dla dzieci. Mimo że w tym roku zbiór plonów był trudny i nie zawsze obfity, ze względu na panująca suszę, święto obchodzono radośnie. Za pracę i trud rolnikom podziękowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Marszałek Adam Struzik za codzienną ciężką pracę w tym szczególnie ciężkim roku podziękował gospodarzom z Brudzenia Dużego (pow. płocki) i Gozdowa (pow. sierpecki).
Liczba wyświetleń: 2594
powrót