Aktualności
Literacki akcent pracy…
2015.08.20 16:00 , aktualizacja: 2015.08.21 15:52
Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Rękopis legendarnego wiersza „Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego, pamiątki związane z domem rodzinnym w Płocku to jedne z wielu materiałów, jakie mógł zobaczyć marszałek Adam Struzik w muzeum poświęconym twórczości i życiu poety.
Marszałek obejrzał też krótki film dokumentalny o związkach poety z Płockiem i Warszawą. Zapoznał się z najnowszymi publikacjami związanymi z Władysławem Broniewskim, zobaczył zdjęcia wybitnych polskich fotografów, dotyczące m.in. Wisły, jak również fotografie bliskich pisarza. Odsłuchał wybrane nagrania wierszy Broniewskiego w wykonaniu autora.
Po oryginalnych wnętrzach domu pisarza oprowadzała kierownik placówki Eliza Czapska, mówiła też o obecnych i planowanych projektach – „Domu Poetów” oraz Warszawskim Festiwalu Poetów.
Willa przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 51
To warszawski dom, podarowany w 1950 r. Władysławowi Broniewskiemu przez państwo w rocznicę 25-lecia jego twórczości. Poeta spędził tu ostatnie 9 lat życia. Obecnie mieści się tu Muzeum Władysława Broniewskiego – oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza*.
W wilii zachowano autentyczne wyposażenie wnętrz. Dzięki zgromadzonym pamiątkom dowiemy się wiele o złożonych losach autora „Ulicy Miłej”. Obok prawie kompletnego zbioru rękopisów, korespondencji z lat 1915–1962, eksponowane są mało znane materiały z archiwum literackiego pisarza. Znajdziemy tu także pierwodruki wierszy w prasie i pierwsze wydania książkowe, taśmy magnetofonowe z recytacjami poety.
Więcej o muzeum pod adresem http://muzeumliteratury.pl/author/muzeumbroniewskiego/ .
* Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Liczba wyświetleń: 1011
powrót