Aktualności

W hołdzie powstańcom

2015.08.03 13:00 , aktualizacja: 2015.09.15 11:30

Autor: Dagmara Jaworska (WZ), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Członek zarzdu Elżbieta Lanc skałada wieniec pod pomnikiem Gloria Victis fot.Tomasz Stefański
  • Uroczystości pod pominikiem Gloria Victis fot.Tomasz Stefański
  • 71. rocznica Powstania Warszawskiego. Grób Nieznanego Żołnierza fot.Tomasz Stefański

Pierwszego sierpnia 1944 r. rozpoczęła się walka o wolność stolicy. W 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego kombatanci, harcerze i warszawianie  oraz przedstawiciele rządu i samorządu oddali hołd poległym w walkach o miasto.

 

Obchody rocznicowe

Rozpoczęła je uroczysta zmiana posterunku honorowego. Złożono wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, po czym uczestnicy wydarzenia przenieśli się pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie uczcili pamięć twórców i konspiratorów.

 

W godzinach popołudniowych, na Wojskowych Powązkach, złożono kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”. W godzinę „W” członkowie najwyższych władz oddali hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis. W uroczystościach rocznicowych Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Elżbieta Lanc.

Każdego roku, punktualnie o 17.00, dla uczczenia godziny wybuchu Powstania w całej Warszawie wyją syreny alarmowe, zatrzymują się samochody i przechodnie.

 

O wolną stolicę…

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i trwało 63 dni. Godzina „W” była początkiem największego niepodległościowego zrywu i akcji zbrojnej podziemia. Przystąpiło do niej blisko 40 tys. żołnierzy. Walki trwały do nocy z 2 na 3 października 1944 r. Po pierwszych sukcesach powstańcy musieli ustąpić wojskom niemieckim okupującym stolicę.

Liczba wyświetleń: 444

powrót