Aktualności

Ruszyła budowa najnowocześniejszego w Polsce szpitala psychiatrycznego

2015.07.24 13:25 , aktualizacja: 2015.07.27 07:21

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Piotr Mączewski

  • Marszałek Adam Struzik z przedstawicielami wykonawców na budowie nowego budynku szpitala psychiatrycznego „Drewnica” w Ząbkach fot. Martyna Gadecka
  • Widoczny jest szybki postęp prac fot. Martyna Gadecka
  • Marszałek Adam Struzik i wykonawcy prac odpowiadają na pytania dziennikarzy fot. Martyna Gadecka
  • Budowa parteru nowego budynku szpitala fot. Martyna Gadecka
  • Przedstawiciele wykonawcy prac oprowadzają marszałka Adama Struzika po terenie budowy fot. Martyna Gadecka
  • Widok na budowę pierwszego piętra w jednej z części budynku fot. Martyna Gadecka
  • Budynek „rośnie” z każdym dniem fot. Martyna Gadecka

Nowoczesny, proekologiczny i przyjazny pacjentom – taki będzie nowy szpital „Drewnica” w Ząbkach. Prace budowlane już się rozpoczęły – wykonano fundamenty, a wkrótce ukończone zostaną prace konstrukcyjne. Dzięki instalacjom najnowszej generacji obiekt ma szansę stać się najnowocześniejszym szpitalem psychiatrycznym w Europie.

 

Szansa lecznictwa psychiatrycznego

– Stan szpitali psychiatrycznych w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. „Drewnica” będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Obecne budynki pochodzą z końca XIX w. lub początku XX w. – powiedział marszałek Adam Struzik. – Obiekt, który powstanie, będzie m.in. wykorzystywał najnowsze technologie dotyczące odnawialnych źródeł energii. Pacjenci stacjonarni, jak i ambulatoryjni będą tu leczeni w godnych warunkach. Takich, na jakie zasługują – dodał marszałek.

 

Problem zaburzeń psychicznych dotyka w Polsce coraz więcej ludzi. Według danych GUS w 2012 r. w warunkach ambulatoryjnych leczyło się w naszym kraju ponad 1,3 mln osób z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W przypadku zaburzeń nerwicowych i nastroju odnotowano w tym samym roku łączny wzrost aż o ponad 87 tys. Aby wszyscy mogli być skutecznie leczeni, potrzebne są m.in. odpowiednio przystosowane miejsca.

 

Z myślą o pacjentach i środowisku

Nowy szpital „Drewnica” w Ząbkach będzie funkcjonował w harmonii z naturą. Znaczna cześć energii cieplnej będzie pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Obok szpitala powstanie instalacja kolektorów słonecznych. Wybudowany zostanie też system pomp ciepła. W okresie grzewczym pozwoli to wykorzystywać energię słoneczną pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system przechowa zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń. Wszystko to będzie możliwe dzięki wydajnej technologii STES – systemowi, który pozwala magazynować sezonowe źródła energii. Jest to pilotażowy projekt pod nazwą EINSTEIN – pierwszy tego typu realizowany w Polsce. Został dofinansowany  z unijnego 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR).

 

Budynek zaprojektowano z myślą o pacjentach oraz wszystkich pracownikach szpitala. Jego gwieździsty kształt nie tylko ułatwi komunikację wewnątrz szpitala, ale zapewni również bezpieczeństwo pacjentom. Główny pawilon zostanie zbudowany z siedmiu segmentów – wszystkie będą połączone tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą duży ogród zimowy i prowadzącą do miejsc terapii i wypoczynku. W kompleksie znajdą się m.in.: centrum rehabilitacyjne oraz oddziały łóżkowe dla stałych pacjentów. W części rekreacyjno-sportowej będą nie tylko ławki, stół do tenisa stołowego i stanowiska do gry w szachy, ale też alejki spacerowe.

Powierzchnia nowego szpitala wyniesie 22 tys. m2, a dla pacjentów będzie dostępnych 300 łóżek na kilku oddziałach, m.in. ogólnopsychiatrycznym, psychogeriatrycznym, czy chorób afektywnych.

 

Trwają prace

Generalny wykonawca – firma Budimex S.A. – podzielił inwestycję na dziesięć odcinków roboczych, na których prace trwają jednocześnie. Wartość projektu to 118 mln zł.

 

– Wszystko wykonywane jest zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Udało się już zrobić niemal w całości fundamenty, a obecnie trwają prace konstrukcyjne – budowa murów i stropów. Zaczęły się również roboty związane z instalacjami elektrycznymi i sanitarnymi. Mamy nadzieję, że najpóźniej za 3 lata nasi pacjenci przeniosą się do nowoczesnego i w pełni wyposażonego szpitala – powiedział prezes zarządu spółki Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica” Roman Robert Jędrzejczak.

 

Centrum ma wykwalifikowany personel, w tym lekarzy specjalistów psychiatrii, pielęgniarki ze specjalizacją z psychiatrii lub po kursie kwalifikacyjnym z psychiatrii oraz wykształconych terapeutów zajęciowych. Zabezpiecza świadczenia lecznicze z zakresu opieki psychiatrycznej przede wszystkim dla około 700 tys. mieszkańców Warszawy z dzielnic: Praga-Północ, Rembertów, Białołęka i Praga-Południe oraz powiatów – legionowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, węgrowskiego (gm. Łochów, Sadowne, Stoczek).

W ramach współpracy w Izbie Przyjęć przeprowadzane są konsultacje z psychiatrii dla policji oraz podmiotów leczniczych prawobrzeżnej Warszawy i powiatu wołomińskiego. Jednocześnie Centrum współpracuje z Sądem Okręgowym Warszawa-Praga oraz podległymi sądami rejonowymi, w szczególności z Sądem Rejonowym w Wołominie.

Artykuły powiązane

Liczba wyświetleń: 812

powrót