Aktualności

Ochroni przed powodzią

2015.06.22 10:30 , aktualizacja: 2015.06.22 12:01

Autor: oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • zbiornik w Zwoleniu Fot. Ilona Jaroszek
  • marszałek przecina symboliczną wstęgę Fot. Ilona Jaroszek
  • zbiornik w Zwoleniu Fot. Ilona Jaroszek

Mieszkańcy Zwolenia i okolic, zwłaszcza Ci, którzy swoje domy mają w pobliżu rzeki Zwolenki mogą czuć się bezpiecznie. Zbiornik wodny w Zwoleniu przeszedł modernizację i w razie wzrostu poziomu wody na rzece uchroni przed powodzią. W uroczystym otwarciu akwenu wziął udział m.in. marszałek województwa Adam Struzik i wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Zakres robót

Prace polegały na kompleksowej przebudowie zbiornika retencyjnego i jego powiększeniu w kierunku północno-zachodnim. Dzięki temu powierzchnia i pojemność zbiornika wzrosła niemal dwukrotnie. Akwen został wyposażony w specjalne budowle piętrząco-upustowe wraz z zaporą czołową. Inwestycja spełnia również wymogi środowiskowe – posiada dwie przepławki dla ryb oraz wyspę, która będzie miejscem lęgowym dla ptactwa wodnego.

 

Finanse

Przedsięwzięcie o wartości ponad 4,3 mln zł zostało zrealizowane z pomocą środków unijnych, które gmina pozyskała w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Kwota dofinansowania przekroczyła 3 mln zł. Inwestycję zrealizował Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie Oddział w Radomiu.

 

 

Liczba wyświetleń: 466

powrót