Aktualności
O nowym sposobie egzaminowania kierowców
2015.06.15 09:45 , aktualizacja: 2015.06.16 12:06
Autor: Marek Głażewski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
- Fot. Michał Słaby
- Fot. Monika Gontarczyk
- Fot. Monika Gontarczyk
- Fot. Michał Słaby
- Fot. Michał Słaby
- Fot. Michał Słaby
- Fot. Monika Gontarczyk
- Fot. Monika Gontarczyk
Przedstawiciele marszałków województw z całego kraju zajmujący się nadzorem nad przeprowadzaniem egzaminów państwowych na prawo jazdy spotkali się w Warszawie, by wspólnie przygotować się do wprowadzenia nowych regulacji prawnych w zakresie egzaminowania kierowców.
W spotkaniu uczestniczyli także: Tomasz Piętka z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Tomasz Matuszewski – ekspert z dziedziny egzaminowania oraz Krzysztof Łaptaszyński – zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Bezpieczeństwa Publicznego UMWM.
Egzamin po zmianach
Najważniejszym punktem spotkania było wypracowanie jednolitego stanowiska, dotyczącego przepisów w sprawie egzaminowania kandydatów na kierowców oraz w sprawie prowadzenia nadzoru nad procesem egzaminowania.
Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju omówił projekt nowego rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów, stosowanych w tych sprawach. Rozporządzenie wprowadza szereg zmian np. pozwalających na zorganizowanie egzaminu dla kategorii AM przez WORD poza jego siedzibą. Przywraca też obowiązek powołania przez dyrektora WORD koordynatora i egzaminatora nadzorującego. Dość żywiołowo dyskutowana był kwestia zasadności oraz sposób interpretowania regulacji prawnych dotyczących procesu egzaminowania.
Inne zagadnienia
Dwudniowe obrady pozwoliły poruszyć wiele innych, istotnych kwestii. Rozmawiano m.in. o egzaminatorach będących stroną postepowania administracyjnego w przypadku unieważnienia egzaminu na prawo jazdy, a zwłaszcza konsekwencjach uznania przez marszałka skargi za zasadną oraz przeprowadzenia egzaminu na koszt WORD oraz błędach popełnianych przez egzaminatorów w procesie prowadzenia egzaminów praktycznych. Przeanalizowano także kwartalne dane dotyczące zdawalności osób egzaminowanych w poszczególnych ośrodkach i skarg złożonych na ośrodek egzaminowania. Oceniono także nowe zadania egzaminacyjne i omówiono nowy system teleinformatyczny do obsługi WORD-ów.
Liczba wyświetleń: 1243
powrót