Aktualności

Długosiodło buduje wodociąg, a Mińsk Mazowiecki stawia na turystykę

2015.05.12 11:05 , aktualizacja: 2015.07.15 13:39

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc podpisują umowy na inwestycje dofinansowywane przez Unię Europejską fot. archiwum UMWM
Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc z beneficjentami fot. archiwum UMWM

Mińsk Mazowiecki to miasto otwarte na turystów. Samorząd kończy właśnie realizację dużego projektu turystyczno-rekreacyjnego. Inwestycja warta 2 mln zł decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzyma blisko 700 tys. zł unijnego wsparcia. Gmina Długosiodło inwestuje natomiast w 35-kilometrową sieć wodociągową o wartości 4,6 mln zł. Na ten cel otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości blisko 1,5 mln zł. Umowy na wsparcie z UE dla tych projektów podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.

 

Mińsk Mazowiecki otwarty na turystów

Pokazy światło-dźwięk przy fontannie na Placu Dernałowiczów, pięć plenerowych siłowni miejskich, dwa zielone miejsca wypoczynku, miejski szlak turystyczny czy dwa nowe punkty obsługi turystów to tylko niektóre z nowych propozycji wypoczynku na terenie Mińska Mazowieckiego skierowane do turystów, ale także do mieszkańców miasta. Inwestycja obejmowała aż dziewięć dużych zadań. Większość z nich jest już zrealizowana. W najbliższym czasie miasto rozpocznie promocję projektu – w tym m.in. wydanie przewodnika „Rowerowa obwodnica Mińska Mazowieckiego”. Wykonane zostaną także stojaki na rowery przy szlaku „Kulturalno-sportowy Mińsk Mazowiecki” – w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu miejskiego (2 szt.), obok siłowni plenerowej w okolicy dworca PKS (1 szt.) oraz przy ul. Budowlana (1 szt.). Już 13 czerwca odbędzie się pierwszy rajd rowerowy zorganizowany w ramach tego projektu. Jednym z ważniejszych elementów była przebudowa placu przy Pałacu Dernałowiczów, który jest siedzibą Miejskiego Domu Kultury. Odnowiono centralną alejkę zamontowano oświetlenie i zagospodarowano tereny zielone. Realizację inwestycji zakończy budowa na terenie parku z fontanną parkingu dla niepełnoprawnych.

 

Lepsza jakość wody pitnej w gminie Długosiodło
Poziom zwodociągowania gminy Długosiodło oraz jakość dostępnej w niej wody pitnej nie był zadowalający, dlatego też samorząd zdecydował o budowie blisko 35-kilometrowego wodociągu. Inwestycja zakładała budowę sieci wodociągowej z przyłączami w miejscowościach Stare Bosewo, Przetycz Folwark, Przetycz Włościańska, Kornaciska, Długosiodło, Zamość, Kalinowo, Dalekie, Blochy oraz Chorchosy. Sieć uzbrojona jest w nadziemne hydranty przeciwpożarowe oraz zasuwy i zawory odcinające. Każdy z elementów posiada obudowę zakończoną w skrzynce do zasuw, które zostały zabezpieczone płytkami betonowymi i oznakowane tabliczkami zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki realizacji projektu woda pitna dotrze do mieszkańców terenów ubogich w ujęcia wody. Poprawi się także jej jakość. Ograniczenie poboru wody bezpośrednio z lokalnych studni wpłynie pozytywnie również na kondycję płytkich wód lokalnych.
 

Liczba wyświetleń: 497

powrót