Aktualności

Kolejne dofinansowania na wodociągi i kanalizację

2015.05.08 12:45 , aktualizacja: 2015.07.15 13:51

Autor: Biro Prasowe UMWM, MJWPU, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Marszałek Adam Struzik oraz przedstawiciele gmin Teresin i Mszczonów podpisują umowy na inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne, które będą realizowane przy wsparciu finansowym z funduszy Unii Europejskiej fot. Monika Sarwińska
  • Marszałek Adam Struzik wręcza umowę burmistrzowi Mszczonowa Józefowi Kurkowi fot. Monika Sarwińska
  • Przedstawiciele władz samorządowych po podpisaniu umowy fot. Monika Sarwińska

Gminy Teresin i Mszczonów zainwestowały w rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Ponadto w gminie Mszczonów będzie działać instalacja do usuwania azotanów w ujęciu wody. Obie inwestycje decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymają unijną refundację środków z puli funduszy europejskich. Gmina Teresin pozyskała ponad 2,8 mln zł, a gmina Mszczonów – niemal 718,5 tys. zł. Umowy na unijne dofinansowanie tych inwestycji podpisali dziś marszałek Adam Struzik oraz beneficjenci.

 

Nowa sieć wodociągowa i kanalizacyjna

Już wkrótce w gminie Teresin zaczną działać nowe wodociągi i sieć kanalizacyjna. Dzięki temu projektowi o wartości prawie 7 mln zł poprawi się przede wszystkim jakość wód. Na terenie gminy będzie działać ponad 5,5 km kanalizacji oraz prawie 2 km sieci wodociągowej. Na obszarze trzech miejscowości – Paprotnia, Teresin-Gaj i Granice (ulice: Spacerowa, Wesoła, Radosna, Poziomkowa, Modrzewiowa, Świerkowa, Wiktorii, Strażacka, Książęca) będzie funkcjonować sieć kanalizacyjna. Wodociągi już wkrótce zostaną uruchomione w Paprotni, Nowej Piasecznicy i Gnatowicach Nowych. Przy budowie sieci wykorzystywane są najnowsze, dostępne na rynku technologie. Sieć wodociągowa zaprojektowana została w całości z materiałów przyjaznych środowisku – rury i kształtki zapewnią stuprocentową szczelność instalacji.  

 

Lepsza jakość wody pitnej i czystsze środowisko

Mszczonów otrzyma refundację na zrealizowany już projekt budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie gminy oraz instalacji do usuwania azotanów w ujęciu wody w Piekarach. Projekt został już w całości zrealizowany. Wybudowano ponad 9,7 km sieci wodociągowej w samym Mszczonowie i w miejscowościach: Lutkówka, Pieńki Osuchowskie, Osuchów, Tłumy, Garbatka, Towarzystwo, Długowizna i Zbiroża. Wykonany został także przecisk pod torami PKP oraz 126 mb sieci kanalizacyjnej w tym miejscu. Powstało również 167 mb sieci kanalizacyjnej w ul. Dworcowej w Mszczonowie. Inwestycja kosztowała ponad 1,9 mln zł. Dzięki niej znacznie poprawi się jakość wody pitnej dla mieszkańców gminy i zmniejszy zanieczyszczenie środowiska spowodowane przedostawaniem się nieczystości do gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych w zlewiskach rzek Pisi, Gągoliny, Korabiewki i Okrzeszy, które odwadniają obszar całej gminy.

 

Liczba wyświetleń: 462

powrót