Aktualności
Ostatni krok do pierwszych konkursów z RPO WM 2014–2020
2015.05.06 15:55 , aktualizacja: 2015.07.16 10:06
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Zarząd województwa przyjął harmonogram konkursów na ten rok. Ruszą już we wrześniu. To kluczowa informacja dla beneficjentów, którzy mogą rozpocząć przygotowania do wyścigu o unijne dotacje. Jest o co walczyć. W tym roku rozdysponowanych zostanie 215,9 mln euro, czyli ok. 870 mln zł. Pojawi się też kilka nowości. Wnioski będzie można składać tylko elektronicznie, a do dyspozycji beneficjentów będzie więcej niż dotychczas doradców, którzy pomogą przygotować dokumentację. Właśnie rusza akcja informacyjna.
Harmonogram konkursów gotowy
Już teraz można konsultować się z doradcami w punktach informacyjnych, by przygotować się do ubiegania się o środki unijne. Uruchomiona została również nowa strona www.funduszedlamazowsza.eu.
– Trzeba pamiętać, że nowy program regionalny łączy w sobie inwestycje, które do tej pory były w dwóch programach – RPO i PO KL – przypomniał marszałek Adam Struzik. – Ustalony, wstępny harmonogram konkursów na ten rok może ulegać modyfikacjom, bo najważniejsze jest, żeby ruszyć z naborem na takie przedsięwzięcia, które w tej chwili nie mają żadnych formalnych przeszkód.
Nacisk w RPO WM 2014–2020 położony jest na działania związane z pobudzaniem gospodarki, zastosowaniem efektów badań w biznesie i wspieraniem przedsiębiorców. Ważne będzie też upowszechnianie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Najbliższe lata to również dobry czas dla rozwoju ekonomii społecznej, bo duża część dotacji przeznaczona jest na walkę z ubóstwem i zmniejszenie bezrobocia.
– Wśród wielu nowości w tej agendzie są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, zwane potocznie ZIT-ami. To mechanizm stworzony dla Warszawy i obszaru funkcjonalnego wokół stolicy – podkreślił członek zarządu województwa Wiesław Raboszuk. – Na wspólne projekty realizowane w ramach ZIT przeznaczonych jest w sumie 165 mln euro. W tym roku uruchomimy m.in. nabór na stworzenie dróg rowerowych na terenie tzw. warszawskiego obszaru funkcjonalnego. Jest 43,8 mln euro na dofinansowanie ścieżek, które nie są trasami turystycznymi, ale mogą np. stanowić alternatywny sposób dojazdu do pracy.
Najszybciej będą realizowane projekty pozakonkursowe
Na przełomie maja i czerwca ruszy wsparcie dla osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia. Na ten rok przeznaczonych jest około 12,3 mln euro ze 104 mln euro całej alokacji na pozakonkursowe projekty. Wsparcie otrzymają osoby zarejestrowane jako bezrobotne w powiatowych urzędach pracy. Szczególnie te, które najsłabiej radzą sobie na rynku pracy, czyli powyżej 50. roku życia, niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni, o niskich kwalifikacjach oraz kobiety.
– Środki, które kierowane są do powiatowych urzędów pracy w ramach RPO WM to tylko jeden z elementów tworzących cały system wsparcia w obszarze rynku pracy. Będzie to szansa dla osób powyżej 30. roku życia na wyjście z impasu. Do osób młodszych skierowane zostaną działania finansowane z programu POWER – wyjaśnił dyrektor WUP Tomasz Sieradz. – Poza standardowymi formami wsparcia w postaci szkoleń czy staży będzie można również pozyskać środki na tworzenie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dzięki temu ich opiekunowie będą mieli szansę podjąć pracę. Pierwsze konkursy w tym zakresie planowane są w połowie przyszłego roku.
Wsparcie dla sektora ekonomii społecznej, edukacji oraz przedsiębiorców
Uruchomione zostanie w III kwartale (1,13 mln euro). Projekt będzie koordynowało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Również w tym czasie ruszą projekty samorządu województwa związane z edukacją – dwa programy stypendialne. Oba będą dotyczyły uczniów z wysokimi wynikami i osiągnięciami – 570 tys. euro na projekt w szkolnictwie ogólnym i 286 tys. euro – dotyczące szkolnictwa zawodowego.
Wśród projektów pozakonkursowych jest też inicjatywa samorządu województwa – projekt integrujący istniejące instytucje otoczenia biznesu, zwłaszcza sektor małych i średnich przedsiębiorstw (prawie 7,83 mln euro na stworzenie dla MŚP kompleksowej oferty wspierającej ich w rozwoju).
Nowością będzie składanie wniosków jedynie elektronicznie. Posłuży do tego Lokalny System Informatyczny (LSI) stworzony specjalnie dla nowej perspektywy. O bieżących konkursach będzie można się dowiadywać ze strony www.funduszedlamazowsza.eu . Rusza kampania informacyjna, podczas której mieszkańcy Mazowsza będą mogli dowiedzieć się, na co będzie można pozyskać środki nie tylko w ramach RPO WM, ale też innych programów unijnych zarządzanych przez poszczególne ministerstwa.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 1358
powrót