Aktualności

Inauguracja Szlaku Rodu Kochanowskich

2015.04.29 08:05 , aktualizacja: 2015.07.13 13:56

Autor: Marcin Kaca (Wydział Zarządu), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • sarkofag Jana Kochanowskiego w Zwoleniu Fot. Marcin Kaca
  • uczestnicy uroczystości w Zwoleniu - w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Fot. Marcin Kaca
  • uczestnicy uroczystości w Zwoleniu Fot. Marcin Kaca
  • uroczystości z udziałem wicemarszałka Leszka Ruszczyka, biskupa Henryka Tomasika, burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej Fot. Marcin Kaca

28 kwietnia w Zwoleniu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Szlak Rodu Kochanowskich”, którego beneficjentem była parafia Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas uroczystości Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

O projekcie

„Szlak Rodu Kochanowskich” to dziesięć miejscowości historycznie najbardziej związanych z tą familią. W jego skład wchodzi sześć kościołów (m.in. w Radomiu, parafialny w Przytyku i Skrzynnie), Zespół Klasztorny Benedyktynów w Opactwie k. Sieciechowa, zespół dworski Kochanowskich w Czarnolesie, obelisk w Sycynie, park podworski, zespół dworski w Zameczku koło Przytyka oraz wieś Kochanów.

 

Produkt turystyczny

W ramach projektu oznakowano szlak, jest też nowy punkt informacyjny, powstała mapa, program zwiedzania poszczególnych obiektów oraz monografia rodu Kochanowskich. Udało się również utworzyć parkingi dla rowerów w Czarnolesie i Zwoleniu oraz wyznaczyć miejsca przyjazne dla starszych oraz osób z małymi dziećmi.

Na szlaku znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz nekropolie Kochanowskich w licznych fundowanych przez nich kaplicach i kościołach. Nowa strona internetowa zawiera niezbędne informacje na temat szlaku, dwa wspólne punkty obsługi turystów, mapy oraz przewodniki. Wicemarszałek Leszek Ruszczyk stwierdził, że powstał fantastyczny produkt turystyczny, który przybliża najcenniejsze zasoby kulturalne i historyczne.

 

Wartość unijnego dofinansowania to 458 tys. zł.

Liczba wyświetleń: 722

powrót