Aktualności

Inwestycje kulturalne w subregionie ostrołęckim z unijnym wsparciem

2015.04.23 09:15 , aktualizacja: 2015.04.23 12:58

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostołęce fot.Muzeum Kultury...
  • Ponad 1,4 mln zł z UE na inwestycje kulturalne w subregionie ostrołęckim fot.arch.MJWPU
  • Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Andrzejewie fot.arch.MJWPU
  • Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Andrzejewie fot.arch.MJWPU
  • Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostołęce fot..Muzeum Kultury...

Duże zmiany czekają Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Dzięki 731 tys. zł unijnej dotacji powstanie nowa ekspozycja stała. Placówka zyska sprzęt multimedialny, a jej zwiedzanie będzie łatwiejsze dla osób niepełnosprawnych. Z kolei w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Andrzejewie przeprowadzone będą prace remontowe i konserwatorskie. Pula dofinansowania tej inwestycji to ponad 749 tys. zł.

 

Umowy na dofinansowanie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz beneficjenci.

 

Historia Ostrołęki na wyciągnięcie ręki

Na efekty trzeba poczekać do października, ale już dziś wiadomo, że będzie nowocześnie i bardzo interesująco. W ramach projektu powstanie nowa sala edukacyjna oraz wystawa stała „Ostrołęka i Kurpie między wątkiem historii a osnową życia”. Zwiedzający poznają codzienne życie ludzi zamieszkujących tereny Ostrołęki i Puszczy Zielonej w okresie międzywojennym.

 

Poczuj klimat Kurpii

Wystawa będzie zorganizowana na miarę dzisiejszych oczekiwań zwiedzających, z nowoczesnym systemem audio, m.in. z punktami odsłuchowymi. Zwiedzającym towarzyszyć będą różne dźwięki począwszy od głosu lektora, gwaru jarmarcznego, przez piękne kurpiowskie pieśni po utwory znanych polskich kompozytorów – Góreckiego czy Szymanowskiego – którzy tworząc inspirowali się muzyką kurpiowską. Ponadto zakup sprzętu multimedialnego umożliwi projekcję filmów archiwalnych o regionie.

 

Udogodnienia dla osób z różnymi dysfunkcjami

Muzeum, nie tylko pod względem architektonicznym, zostanie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wprowadzenie elementów wystawy sensorycznej i audiodeskrypcji ułatwi zwiedzanie tego miejsca niewidomym. Z myślą o osobach niesłyszących filmy archiwalne będą tłumaczone na język migowy.

 

Zmiany obejmą też klatki schodowe i korytarze. Pojawi się również komfortowa przestrzeń do odpoczynku, będzie odnowione miejsce przeznaczone do sprzedaży biletów, wydawnictw i pamiątek.

 

Tytuł projektu: Zwiększenie konkurencyjności Muzeum Kultury Kurpiowskiej poprzez modernizację wystaw stałych i indywidualizację obsługi zwiedzających

Beneficjent: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce         

Całkowita wartość projektu: 1 087 800 zł

Kwota dofinansowania: 731 000 zł

Działanie 6.1. Kultura

 

Zabytkowy kościół w Andrzejewie

Budynek, w którym mieści się kościół pw. św. Bartłomieja, to cenny zabytek dla parafii rzymsko-katolickiej w Andrzejewie. Obiekt pochodzi z przełomu XV/XVI w. Niezbędne są prace konserwatorskie i remontowe, by w pełni zachować jego dziedzictwo kulturowe. Dach nawy głównej kościoła będzie wymieniony. Pojawią się nowe instalacje – odgromowa oraz oświetleniowa. Odnowiony zostanie również ołtarz znajdujący się w nawie bocznej świątyni. Prace konserwatorskie obejmą obrazy „Matki Boskiej Nieustającej Pomocy", „Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem" oraz rzeźby z nastawy ołtarzowej. Dopełnieniem tych działań będzie odrestaurowanie całej powierzchni złoconego tryptyku. Z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych zamontowany zostanie podjazd dla wózków inwalidzkich. Obok kościoła pojawi się infokiosk, pełniący rolę minicentrum informacyjnego na temat walorów przyrodniczych i oferty kulturalnej – zarówno gminy Andrzejewo, jak i całego powiatu ostrowskiego.

 

Tytuł projektu: Prace konserwatorskie zabytkowego budynku Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Andrzejewie warunkiem polepszenia oferty kulturowej

Beneficjent: Parafia Rzymsko-Katolicka pw. N.M.P. w Andrzejewie
Całkowita wartość projektu: 1 086 855,04 zł
Kwota dofinansowania: 749 929,97 zł
Działanie 6.1. Kultura

 

Liczba wyświetleń: 1092

powrót