Aktualności
Półwiecze pracy wybitnego artysty
2015.04.14 11:15 , aktualizacja: 2015.07.14 10:56
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Premierą spektaklu „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa i otwarciem wystawy pt. „Gustav Klimt w kopii Zofii Honoraty Matyszczyk” rozpoczął się uroczysty jubileusz 50-lecia pracy artystycznej dyrektora Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku Marka Mokrowieckiego.
Niezwykle płodny artysta
Zygmunt Jakub Mokrowiecki jest aktorem i reżyserem teatralnym. W pięćdziesięcioletnim dorobku artystycznym ma ponad 60 zagranych ról i 100 wyreżyserowanych przedstawień, za które był wielokrotnie nagradzany. Trzykrotnie uhonorowany „Srebrną Maską” za scenariusz i reżyserię spektakli zrealizowanych na płockiej scenie. Jest także laureatem „Złotej Maski” przyznanej
za rolę „Hamleta”. Zygmunt Marek Mokrowiecki jest autorem adaptacji scenicznych, m.in.: „Procesu” Franza Kafki, „Palacza zwłok” Fuksa, „Draculi” Bram Stockera; autorem sztuki „Kwiatki św. Franciszka z Asyżu. We wrześniu 1990 r. objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku i jest nim do dziś. Funkcję tę objął w najtrudniejszym okresie transformacji ekonomicznej, przeprowadzając Teatr przez ten okres bardzo sprawnie. Aby przyciągnąć widza, współczesny teatr musi mieć bogatą ofertę, stąd duża liczba premier. W sezonie wystawianych jest średnio 8 premier, granych około 240 spektakli. Frekwencja wciąż wzrasta, osiągając prawie 60 tys. widzów rocznie. Od 1990 r. Marek Mokrowiecki wystawił w płockim teatrze 184 premiery. Jest nie tylko reżyserem, ale i autorem scenariuszy widowisk historycznych, wystawianych na Dni Historii Płocka, i wielu adaptacji scenicznych. Teatr płocki wychodzi do widza nie tylko z repertuarem, ale także z imprezami towarzyszącymi, do których należą wernisaże plastyczne czy fotograficzne ściśle związane ze sztuką, jej autorem czy epoką.
Zasłużone laury
Z okazji jubileuszu półwiecza pracy artystycznej dyrektor Marek Mokrowiecki został uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, który wręczył marszałek Adam Struzik.
Liczba wyświetleń: 541
powrót