Aktualności

Spotkaj się z Chopinem

2015.04.10 13:25 , aktualizacja: 2015.07.14 13:03

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Materiały promocyjne mat. UM st. Warszawy
  • Materiały promocyjne fot. Michał Słaby
  • Uczestnicy spotkania fot. Michał Słaby
  • Członek zarządu Wiesław Raboszuk i dyrektor Maciej Fijałkowski fot. Michał Słaby
  • Członek zarządu Wiesław Raboszuk i dyrektor Maciej Fijałkowski fot. Michał Słaby
  • Podpisanie umowy fot. Michał Słaby
  • Członek zarządu Wiesław Raboszuk i dyrektor Maciej Fijałkowski fot. Michał Słaby

Już niedługo turyści i mieszkańcy Warszawy będą mogli w atrakcyjny i nowoczesny sposób poznać twórczość i życie Fryderyka Chopina. Dzięki specjalnym aplikacjom będzie można m.in. skorzystać z biblioteki muzycznej czy też zrobić sobie telefonem zdjęcie z kompozytorem na tle warszawskich zabytków. Wszystko to w ramach projektu „Warszawa Chopina”. Dziś umowę na unijną dotację w wysokości ponad 709 tys. zł podpisali członek zarządu Wiesław Raboszuk oraz dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy Maciej Fijałkowski.

 

Związany ze stolicą

Fryderyk Chopin to marka sama w sobie. Ten światowej sławy kompozytor urodził się na Mazowszu i połowę swojego życia spędził w Warszawie. Mimo tego większość osób bardziej kojarzy go z Żelazową Wolą niż z Warszawą. Stąd pomysł na realizację projektu, który przypomni związki Chopina z miastem.

 

Atrakcje wirtualne…

Powstanie m.in. strona internetowa, na której znajdą się nie tylko informacje o życiu i twórczości Chopina. Prezentowane będą tu również miejsca z nim związane oraz kalendarium imprez. Wprowadzony będzie także chatterbot, czyli wirtualny awatar kompozytora, który będzie odpowiadał na pytania zadawane przez internautów. Powstaną też dwie nowoczesne aplikacje, oparte na technologii Augment Reality (rzeczywistości rozszerzonej). Pierwsza z nich – „Żywy Chopin w mieście” umożliwi zrobienie sobie zdjęcia z kompozytorem. Każdy będzie mógł zapozować we wskazanym miejscu, a postać Chopina ukaże się w aparacie fotograficznym smartfona tuż obok fotografującej. Kolejna aplikacja – „Fryderyk Chopin w Warszawie” ma funkcję audiobooka. Jest to nowoczesna forma mobilnego przewodnika wzbogacona o ciekawostki związane z artystą. Takie rozwiązanie z pewnością uatrakcyjni zwiedzanie stolicy. Będą z niej korzystać zarówno jej mieszkańcy, jak i turyści. Znajdzie się w niej także zakładka „Skok za miasto”, w której nie zabraknie informacji o Żelazowej Woli, Brochowie, a nawet Kampinoskim Parku Narodowym. Do dyspozycji użytkowników będzie też biblioteka muzyczna z wybranymi utworami Chopina. Z myślą o gościach z zagranicy aplikacja będzie dostępna w siedmiu językach.

 

… i w realu

Poszerzony będzie również znajdujący się na Trakcie Królewskim szlak grających ławeczek, które odtwarzają fragmenty utworów kompozytora. W ramach projektu wydano już 50 tys. egzemplarzy broszury „Warszawa Fryderyka Chopina”, w której prezentowane są miejsca związane z artystą.

Liczba wyświetleń: 428

powrót