Aktualności
Niedziela Palmowa na Mazowszu
2015.03.30 10:10 , aktualizacja: 2015.07.14 13:22
Autor: na podst. mat. MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
To już 15 lat odkąd Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje uroczyste obchody Niedzieli Palmowej w skansenie, przypominając i popularyzując bogatą obrzędowość Wielkanocy. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Członek zarządu Wiesław Raboszuk podziwiał palmy w Łysych na Kurpiach.
Moc atrakcji
Na odwiedzających czekały pokazy tworzenia tradycyjnych palemek, w których obok papierowych kwiatów znaleźć się musiały zielone gałązki bukszpanu, barwinka, borówki i wierzby. Można było poznać dawne metody zdobienia pisanek i kraszanek oraz wykonać tradycyjne piaskowe wzory na glinianych podłogach. Były też pokazy robienia chłopskiej święconki, wytwarzania lampek do Grobu Chrystusa i papierowych koron, którymi w okresie wielkanocnych ozdabiano obrazy. Między zagrodami przechadzały się osobliwe postaci – członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, którzy stworzyli improwizowany spektakl życia wiejskiego. Imprezie towarzyszyła bogata oprawa muzyczna. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie z Kocierzewa zaprezentował ludowy obrzęd „Dyngusiarze” popularny na Mazowszu w Poniedziałek Wielkanocny. Zespół Tańca Ludowego Masovia wraz z Kameralnym Chórem Akademickim Politechniki Warszawskiej z Płocka wykonali koncert wielkanocny. Zainteresowaniem turystów cieszył się wielkanocny kiermasz rękodzieła i rzemiosła ludowego, na którym można było kupić koszyki do święconki, piernikowe zajączki, cukrowe baranki, ozdoby i inne akcesoria świąteczne, a także produkty regionalne. Jubileuszowym uroczystościom towarzyszyła wystawa „Pocztówkowy zawrót głowy” prezentująca zbiór archiwalnych widokówek wielkanocnych od 1909r. do lat 70. XX w. Ekspozycję można zwiedzać do końca maja tego roku. Najważniejszym punktem obchodów była msza święta celebrowana przez księdza dziekana Andrzeja Więckowskiego W dowód wdzięczności za 15 lat przygotowywania liturgii „Niedzieli Palmowej w skansenie” oraz za zasługi dla muzeum, marszałek Adam Struzik przyznał duchownemu Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”.
Najpiękniejsze palmy wybrane
Po uroczystości przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną. Spośród 24 prac w kategorii indywidualnej i 12 w zespołowej zwiedzający wybrali te najbardziej wyjątkowe. Swoje głosy oddało ponad 500 osób. Autorzy najpiękniejszych palm otrzymali pamiątkowe dyplomy i cenne nagrody rzeczowe. W kategorii zespołowej bezkonkurencyjna okazała się praca dzieci i młodzieży z Centrum Kulturalno-Szkolno-Rekreacyjnego w Skępem. W kategorii indywidualnej zwyciężyła palma Małgorzaty Głuskowskiej z Osieka. Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu otrzymała Aleksandra Lewandowska z Ostrowa.
Świętuje całe Mazowsze
Uroczyste obchody niedzieli palmowej to wieloletnia tradycja także w miejscowości Łyse na Kurpiach. Po raz pierwszy odbyły się one w 1969 r. W tym roku do konkursu na najpiękniejszą palmę zgłoszono prawie 130 dzieł. Najwyższa mierzyła około 4 m wysokości. Można było również obejrzeć występy zespołów folklorystycznych, skosztować potraw kuchni regionalnej oraz kupić wyroby rękodzieła ludowego wystawione na jarmarku świątecznym.
Muzeum Wsi Radomskiej przygotowało swoje obchody. Oprócz konkursu na najpiękniejszą palmę, zorganizowano procesję na pola uprawne, gdzie zostały osadzone w ziemi duże, kilkumetrowe poświęcone palmy, co zgodnie z ludową tradycją chroni zasiewy i zapewnia urodzajne plony.
Liczba wyświetleń: 1379
powrót