Aktualności

Kosów Lacki i Łosice stawiają na kulturę

2015.03.05 09:40 , aktualizacja: 2015.03.30 15:26

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Kosów Lacki i Łosice stawiają na kulturę fot. R. Strzaliński
  • Kosów Lacki i Łosice stawiają na kulturę fot. R. Strzaliński
  • Kosów Lacki i Łosice stawiają na kulturę fot. R. Strzaliński

Gruntowna modernizacja sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury oraz remont budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim wraz z utworzeniem portalu internetowego i organizacją wybranych imprez kulturalnych to projekty, które decyzją zarządu otrzymają 1,3 mln zł unijnego dofinansowania. Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.

 

Miejsce przyjazne kulturze…

W ramach remontu budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim wykonane zostaną: docieplenie fundamentów i elewacji, drenaż odwadniający oraz renowacja schodów wejściowych. Prace wewnątrz budynku obejmą demontaż zniszczonych elementów i wykonanie nowych. Wymienione będą także drzwi oraz instalacja elektryczna. Pomieszczenia zostaną odświeżone i pomalowane. Zmiany czekają salę widowiskową, która zyska nowe siedzenia oraz system nagłośnienia. Duży nacisk położony został także na wydarzenia plenerowe. W związku z tym zakupiona będzie scena plenerowa oraz Plenerowy Kącik Kulturalnej Relaksacji. Znajdą się tam stoliki do szachów i warcabów, stół do ping-ponga, ławeczki oraz leżaki i krzesła ogrodowe.

 

…oferta przyjazna mieszkańcom

Bardzo ciekawie zapowiada się zaproponowana przez MGOK oferta kulturalna. Jednym z największych wydarzeń będzie organizacja festiwalu „Byli wśród nas”. Będzie on prezentował różnorodność kultury Mazowsza i Podlasia oraz tradycji romskiej i żydowskiej. Zorganizowany zostanie również cykl spotkań integracyjnych i warsztatowych „Jak to ongiś w Kosowie bywało”. Szkołom MGOK zaproponuje cykl „Lekcji tolerancji”, podczas których uczniowie zapoznają się z różnymi narodowościami zamieszkującymi region, ich historią i tradycją. Organizowane będą także plenerowe słuchowiska bajkowe dla dzieci oraz weekendy z powieścią dźwiękową dla młodzieży i dorosłych. Utworzony zostanie także portal internetowy MGOK, na którym znajdą się aktualności i ważne informacje kulturalne z regionu.

 

Wspólnymi siłami

Projekt realizowany jest w partnerstwie z trzema organizacjami pozarządowymi, działającymi na terenie gminy: Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Kosowskiej, Stowarzyszeniem na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki oraz Kosowskim Klubem Seniora. Całkowita wartość projektu to ponad 730 tys. zł, a dofinansowanie wyniosło ponad 622 tys. zł.

 

Powiat łosicki z nową salą widowiskową

Gruntowną modernizację budynku i sali widowiskowej zakłada również projekt Łosickiego Domu Kultury. Roboty budowlane obejmą sufit i ściany wewnątrz budynku. Położona zostanie nowa podłoga, instalacja elektryczna oraz oświetlenie. Remont obejmie cały budynek w tym m.in. garderoby, łazienki i hol dolny. Szczególne znaczenie ma modernizacja i wyposażenie sali widowiskowej w domu kultury. Podłoga sali widowiskowej będzie wymieniona na klepkę dębową, wymienione zostaną także deski na scenie oraz oświetlenie. Projekt obejmuje także zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego, multimedialnego i muzycznego. Jest to jedyny taki obiekt w całym powiecie łosickim. Odbywają się tu liczne koncerty, imprezy kulturowe czy zajęcia teatralne. Inwestycja warta ponad 880 tys. zł została dofinansowana kwotą niemal 750 tys. zł.

Liczba wyświetleń: 534

powrót