Aktualności
Tu nie ma miejsca na pana Szekspira…
2015.03.02 10:40 , aktualizacja: 2015.03.04 08:46
Autor: Milena Szymańska, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot.Robert Jaworski
- fot.Robert Jaworski
- fot.Robert Jaworski
- fot.Robert Jaworski
- fot.Robert Jaworski
- fot.Robert Jaworski
To intrygujący tytuł przedstawienia Teatru Mała Rękawiczka z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie – zwycięzcy II Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieżowych. Nagrodę laureatowi wręczył członek zarządu Wiesław Raboszuk.
Szekspirowskie inspiracje
W przedsięwzięciu mogły wziąć udział gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz domy i centra kultury z Mazowsza. Tegoroczna edycja, organizowana w 450. rocznicę urodzin Wiliama Szekspira, przebiegła pod hasłem „Szekspir. Inspiracje”. Młodzież zaprezentowała przedstawienia inspirowane twórczością angielskiego geniusza. Z 33 zgłoszeń jury konkursu wyróżniło 5 grup teatralnych: Ośrodek Kultury w Serocku, Liceum im. Sienkiewicza w Warszawie, Zespół Szkół nr 5 z Płocka, Gimnazjum Społeczne Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.
Wyższa kultura
– Poziom i zaangażowanie młodych artystów przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów, a przygotowane i zaprezentowane spektakle wyróżniały się oryginalnością formy przekazu oraz pomysłowością – podsumował członek zarządu Wiesław Raboszuk. – Dzięki tego typu inicjatywom zarząd województwa zachęca młodzież zamieszkującą nasze województwo do kreatywnego wykorzystywania wolnego czasu poprzez obcowanie z kulturą oraz mobilizuje ją do twórczych poszukiwań.
Będą się uczyć od najlepszych
Główną nagrodą dla laureata przeglądu są warsztaty teatralne zorganizowane w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz możliwość wystawienia nagrodzonej sztuki na jego deskach. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, wydawnictwo książkowe oraz płyty z wybranymi sztukami „Szekspira”, a także darmowe bilety na wybrany spektakl do Teatru Polskiego.
Teatr Mała Rękawiczka to młodsza grupa teatralna istniejąca przy CSiK w Garwolinie. Skupia młodzież gimnazjalną. Działa od 3 lat, ma na swoim koncie trzy spektakle. Na początku młodzi artyści uczyli się sztuki aktorskiej, sięgając do tekstów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, tworząc przy tym zabawny spektakl „Ptasie radio”. Później w spektaklu „Sen Kasi” poprzez teatr ruchu wprowadzili widza w świat dziecięcych marzeń i lęków. Była to historia bez słów, za to pełna plastycznych metafor i symboli. Młodzi ludzie poczuli jednak tęsknotę za słowem, która zaprowadziła ich do Szekspira.
Liczba wyświetleń: 337
powrót