Aktualności

Odzyskane dziedzictwo

2015.02.26 11:00 , aktualizacja: 2015.07.30 11:30

Autor: na podst.mat.Muzeum Niepodległości, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Muzeum Niepodległości w Warszawie powiększyło swoje zbiory o cztery rzeźby będące kiedyś ozdobą Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów – obecnie siedziby głównej placówki. Uroczyste przekazanie, z udziałem marszałka Adama Struzika, odbyło się 26 lutego w ramach nowego cyklu „Odzyskane dziedzictwo”.

 

Trochę historii

Pałac, w którym obecnie mieści się Muzeum Niepodległości, zbudowano prawdopodobnie w latach 1727–1729 dla Jana Jerzego Przebendowskiego, podskarbiego wielkiego koronnego. Przez ponad 130 lat pałac wielokrotnie zmieniał właściciela i przeznaczenie. Doprowadziło to do jego stopniowej degeneracji. W 1863 r. zakupił go Jan Zawisza. Nowy właściciel zadbał o jego przebudowę i restaurację. Przeprowadzono ją według projektu Wojciecha Bobińskiego, nie zapominając o zielonej przestrzeni wokół pałacu.

 

Pory roku

Na cokołach, zdobiąc prostokątny taras ogrodowy od strony wschodniej budynku, pojawiły się rzeźby personifikujące cztery pory roku. Symbolizowały związek życia z naturą. Wiosnę przedstawia kobieta z wieńcem kwiatów na głowie, z bukietem w prawej dłoni. Lato też symbolizuje kobieta, odsłaniająca lewą pierś i bark, z wieńcem kłosów zboża na głowie, w lewej dłoni trzymająca róg obfitości, w prawej – kiść owoców. Jesień to postać kobiety trzymająca w prawej dłoni sezonowe owoce. Zimę ukazuje sędziwy mężczyzna, z brodą, w szacie z kapturem nasuniętym na głowę i rękoma skrzyżowanymi na piersi.

Odnalezione w gruzach

Taras ogrodowy rzeźby  zdobiły do sierpniowych dni 1944 r. W czasie powstania warszawskiego pałac znalazł się na linii frontu i został zniszczony w prawie 70 proc. Podczas odgruzowywania odnaleziono rzeźby i przekazano je m.in. do Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy. Po kilkudziesięciu latach wszystkie cztery wróciły do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłów.

 

W przyszłości

Będą dostępne dla zwiedzających w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, przy ul. Skazańców 25 – Oddziale Muzeum Niepodległości.

 

  • Marszałek Adam Struzik z zainteresowaniem obejrzał rzeźby przedstawiające cztery pory roku fot.Tadeusz Stani
  • Uroczyste przekazanie rzeźb, z udziałem marszałka Adama Struzika, odbyło się 26 lutego w ramach nowego cyklu Odzyskane dziedzictwo fot.Tadeusz Stani
  • Spotkanie zgromadziło wielu przedstawicieli m.in. świata kultury i sztuki fot.Tadeusz Stani
  • Otwarcie wystawy fot.Tadeusz Stani
  • Muzeum Niepodległości w Warszawie powiększyło swoje zbiory o cztery rzeźby będące kiedyś ozdobą Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów fot.Tadeusz Stani
  • Plakat fot.arch.Muzeum...

Liczba wyświetleń: 404

powrót