Aktualności

Współpraca z prowincją Hebei coraz bliżej

2015.02.26 15:30 , aktualizacja: 2015.07.16 08:30

Autor: Anna Świerk (KM), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • na czele delagacji z Hebei stała Wicegubernator Qin Boyong Fot. Monika Guzowska
  • Mazowsze reprezentowali członek zarządu Janina Ewa Orzełowska, marszałek Adam Struzik i z-ca dyr.Kancelarii Marszałka Rafał Zięb Fot. Monika Guzowska
  • Strona Chińska przedstwaia wizję współpracy Fot. Monika Guzowska
  • wicegubernator Qin Boyong notuje orpornowane mrzez Mazowsze obszary współpracy Fot. Monika Guzowska
  • dyskusja nt. wzajemnej współpracy - dziedzin i kierunków Fot. Monika Guzowska
  • wspólne pamiątkowe zdjęcie Fot. Monika Guzowska
  • ręcznie wykonany obraz-wycinanka Fot. Monika Guzowska
  • marszałek wręcza wazon z bursztynem Fot. Monika Guzowska
  • ostatnie ustalenia dotyczące kolejnego spotkania Fot. Monika Guzowska

Oficjalna delegacja z chińskiej prowincji Hebei, na czele z Wicegubernatorem Qin Boyong odwiedziła Mazowsze. Wśród gości byli także przedstawiciele Bank of China, biura ds. Zagranicznych prowincji Hebei oraz Ambasady CHRL w Warszawie.

 

Spotkaniu przewodniczył marszałek Adam Struzik, któremu towarzyszyła m.in. wicemarszałek Ewa Orzełowska oraz wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza Piotr Słojewski.

 

Dziedziny współpracy

Zacieśnienie współpracy pomiędzy województwem mazowieckim i prowincją Hebei oraz doprecyzowanie obszarów współpracy pomiędzy obydwoma regionami to efekt spotkania. Marszałek Adam Struzik zwrócił szczególną uwagę na wspólne działania w obszarze energii odnawialnej. Wspomniał przy tym o zaawansowanym etapie budowy Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne”,, w którym m.in. będą testowane, analizowane i certyfikowane urządzenia OZE. Zdaniem marszałka współpraca z prowincją Hebei mogłaby w tym zakresie odbywać się zarówno na poziomie naukowo-badawczym jak i biznesowym, np. przy produkcji urządzeń dla małych i mikro przedsiębiorstw.

 

Drugą, ważną płaszczyzną współpracy bilateralnej mogłaby być logistyka. Marszałek wskazał tu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę logistyczną, rozwojowi której sprzyja m.in. współpraca z województwem łódzkim w ramach Makroregionu Centralnego. Adam Struzik podkreślił, że liczne centra logistyczne, a także ich dogodne położenie byłyby doskonałym zapleczem dla chińskich inwestorów.

 

Warto również pomyśleć o otoczeniu przemysłu petrochemicznego. Możliwości w tej branży oferuje Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. Współpraca między Mazowszem i Hebei mogłaby też odbywać się na poziomie kształcenia chińskich studentów na mazowieckich uczelniach, głównie technicznych, ekonomicznych i medycznych. Marszałek zachęcał również do inwestycji na terenie portu lotniczego w Modlinie.

 

Oferta z Hebei

Wicegubernator Qin Boyong wręczyła marszałkowi zaproszenie do złożenia wizyty w Hebei. Poinformowała również o planowanym w maju br. forum biznesowym w mieście Lanfang. Prowincja Hebei zaoferowała mazowieckim przedsiębiorcom bezpłatną powierzchnię wystawienniczą. Tematem przewodnim 32. już edycji tego przedsięwzięcia jest współpraca z Europą Środkowo-Wschodnią. Targi w Lanfang będą wydarzeniem przygotowującym do mającego odbyć się w 2016 r. w Hebei forum państw 16+1.

 

W mazowieckich przedsiębiorstwach

Chińska delegacja w ramach pobytu w Polsce odwiedziła także zakład produkcyjny mazowieckiej firmy kosmetycznej, zaś wieczorem w warszawskim hotelu Sheraton uczestniczyła w spotkaniu poświęconym promocji polsko-chińskiej współpracy gospodarczej i wymiany handlowej. Organizatorem wydarzenia była Prowincja Hebei we współpracy z Bank of China.

Liczba wyświetleń: 498

powrót