Aktualności
Współpraca z prowincją Hebei coraz bliżej
2015.02.26 15:30 , aktualizacja: 2015.07.16 08:30
Autor: Anna Świerk (KM), Wprowadzenie: Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
Oficjalna delegacja z chińskiej prowincji Hebei, na czele z Wicegubernatorem Qin Boyong odwiedziła Mazowsze. Wśród gości byli także przedstawiciele Bank of China, biura ds. Zagranicznych prowincji Hebei oraz Ambasady CHRL w Warszawie.
Spotkaniu przewodniczył marszałek Adam Struzik, któremu towarzyszyła m.in. wicemarszałek Ewa Orzełowska oraz wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza Piotr Słojewski.
Dziedziny współpracy
Zacieśnienie współpracy pomiędzy województwem mazowieckim i prowincją Hebei oraz doprecyzowanie obszarów współpracy pomiędzy obydwoma regionami to efekt spotkania. Marszałek Adam Struzik zwrócił szczególną uwagę na wspólne działania w obszarze energii odnawialnej. Wspomniał przy tym o zaawansowanym etapie budowy Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne”,, w którym m.in. będą testowane, analizowane i certyfikowane urządzenia OZE. Zdaniem marszałka współpraca z prowincją Hebei mogłaby w tym zakresie odbywać się zarówno na poziomie naukowo-badawczym jak i biznesowym, np. przy produkcji urządzeń dla małych i mikro przedsiębiorstw.
Drugą, ważną płaszczyzną współpracy bilateralnej mogłaby być logistyka. Marszałek wskazał tu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę logistyczną, rozwojowi której sprzyja m.in. współpraca z województwem łódzkim w ramach Makroregionu Centralnego. Adam Struzik podkreślił, że liczne centra logistyczne, a także ich dogodne położenie byłyby doskonałym zapleczem dla chińskich inwestorów.
Warto również pomyśleć o otoczeniu przemysłu petrochemicznego. Możliwości w tej branży oferuje Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. Współpraca między Mazowszem i Hebei mogłaby też odbywać się na poziomie kształcenia chińskich studentów na mazowieckich uczelniach, głównie technicznych, ekonomicznych i medycznych. Marszałek zachęcał również do inwestycji na terenie portu lotniczego w Modlinie.
Oferta z Hebei
Wicegubernator Qin Boyong wręczyła marszałkowi zaproszenie do złożenia wizyty w Hebei. Poinformowała również o planowanym w maju br. forum biznesowym w mieście Lanfang. Prowincja Hebei zaoferowała mazowieckim przedsiębiorcom bezpłatną powierzchnię wystawienniczą. Tematem przewodnim 32. już edycji tego przedsięwzięcia jest współpraca z Europą Środkowo-Wschodnią. Targi w Lanfang będą wydarzeniem przygotowującym do mającego odbyć się w 2016 r. w Hebei forum państw 16+1.
W mazowieckich przedsiębiorstwach
Chińska delegacja w ramach pobytu w Polsce odwiedziła także zakład produkcyjny mazowieckiej firmy kosmetycznej, zaś wieczorem w warszawskim hotelu Sheraton uczestniczyła w spotkaniu poświęconym promocji polsko-chińskiej współpracy gospodarczej i wymiany handlowej. Organizatorem wydarzenia była Prowincja Hebei we współpracy z Bank of China.
Liczba wyświetleń: 504
powrót