Aktualności

Nowy szlak na mapie turystycznej Radomia

2015.01.22 07:40 , aktualizacja: 2015.07.24 10:37

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Panorama Radomia, w którym powstanie turystyczny Szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera Fot. arch. UMWM
  • Umowę na dofinansowanie szlaku w Radomiu podpisali wicemarszałek Leszek Ruszczyk i proboszcz ks. kan. Roman Adamczyk Fot. UMWM
  • Wicemarszałek Leszek Ruszczyk i proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego ks. kan. Roman Adamczyk Fot. UMWM
  • Wicemarszałek Leszek Ruszczyk i ks. kan. Roman Adamczyk po podpisaniu umowy Fot. UMWM

Niedługo region radomski będzie miał nowy turystyczny Szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzymał unijne dofinansowanie  w wysokości ponad 734 tys. zł. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu ks. kanonik Roman Adamczyk.

 

Stefan Szyller pod koniec XIX w. stał się jednym z architektów tworzących tzw. styl narodowy. W swojej twórczości nawiązywał do renesansu i baroku. Zaprojektował m.in. bibliotekę i bramę Uniwersytetu Warszawskiego, budynki Politechniki Warszawskiej, Osiedle Fabryki Broni w Radomiu. Był projektantem wielu kościołów – w tym właśnie pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. 

 

Wiele udogodnień

Szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera będzie przebiegał przez siedem miejscowości subregionu radomskiego, leżących na terenach gmin: Białobrzegi, Pionki, Przytyk, Radom oraz Zakrzew.

Stworzenie trasy wymaga wyznaczenia i odpowiedniego oznaczenia szlaku. Informacje na jego temat oraz znajdujących się na nim obiektów, zwiedzający będą mogli znaleźć w przewodniku i na stronie internetowej, specjalnie pod tym kątem przygotowanej. Kolejnym udogodnieniem będą mapki z trasami, przez które biegnie szlak. Dodatkowo każdy z obiektów będzie oznaczony tablicą informacyjną. W ramach projektu, w jednym z radomskich kościołów, powstanie też wystawa poświęcona twórczości Stefana Szyllera. 

 

Moc atrakcji

Turyści na szlaku będą mieli okazję podziwiać mieszczące się w Radomiu: Dom Pracy św. Rodziny, osiedle Fabryki Broni, budynki Państwowej Fabryki Wyrobów Tytoniowych oraz kościoły pw. Najświętszego Serca Jezusowego oraz pw. św. Katarzyny w klasztorze oo. Bernardynów. Szlak obejmie też świątynie: pw. św. Trójcy w Białobrzegach, pw. św. Stanisława Bp. M. w Cerekwi, pw. św. Barbary w Pionkach, pw. św. Mikołaja Biskupa w Jedlni, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku oraz pw. św. Idziego w Suchej.   

 

Tytuł projektu: Szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera

Nazwa Beneficjenta: Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu

Całkowita wartość projektu: 979 998,36 zł

Kwota dofinansowania: 734 900,77 zł

Działanie: 6.2 Turystyka  

Liczba wyświetleń: 799

powrót