Aktualności

Spada liczba wypadków na Mazowszu

2015.01.16 09:35 , aktualizacja: 2015.07.27 08:11
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek, marszałek Adam Struzik i sekretarz Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Krzysztof Knyż w czasie obrad Martyna Gadecka
Prezentacja multimedialna policji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Mazowszu Martyna Gadecka

W 2014 r. w województwie mazowieckim odnotowano mniej wypadków drogowych i kolizji, w tym ze skutkiem śmiertelnym. O najważniejszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza rozmawiano podczas posiedzenia Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

Bezpieczeństwo na drodze jest uzależnione od wielu aspektów: przestrzegania przepisów przez uczestników ruchu drogowego, oznakowania czy jakości drogi. Dopiero współpraca policji i samorządu jest w stanie ograniczyć zagrożenie na drodze. Mam poczucie satysfakcji, że nasze działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa są bardzo konsekwentne i z roku na roku przynoszą coraz lepsze efekty – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Pamiętajmy o elementach odblaskowych

Liczba wypadków drogowych w stosunku do 2013 r. zmniejszyła się o 120. Spadła liczba kolizji (o 520), a co najważniejsze zmniejszyła się liczba zabitych (o 27) i rannych w wypadkach drogowych (o 157). Najwięcej ofiar śmiertelnych notuje się wśród kierowców samochodów osobowych i pieszych, w mniejszym stopniu wśród rowerzystów. Priorytety, jakie wytyczyła sobie na ten rok policja to przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej liczby policjantów ruchu drogowego pełniących bezpośrednio służbę na drodze oraz większa kontrola kierujących pojazdami.

 

– Są dwa obszary problemowe: prędkość i niechronieni uczestnicy ruchu drogowego: piesi i rowerzyści. W tym pierwszym przypadku przeciwwagą są pojazdy wyposażone w wideorejestrator i ręczne mierniki prędkości. W drugim przypadku mamy do czynienia z pieszymi i tutaj konieczne jest docieranie do świadomości ludzi. Najbardziej zagrożone są te osoby, które poruszają się w miejscach nieoświetlonych w porze wieczorowo-nocnej bez elementów odblaskowych – zaznacza zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji insp. Marek Świszcz.

 

Bezpieczeństwo nad wodą

Z wypadkami mamy do czynienia również w wodzie, zwłaszcza latem. Przeciwdziałać stara się im legionowski WOPR. Dzięki nowoczesnej bazie z centrum powiadamiania i monitoringiem udaje się kontrolować już 90 proc. akwenu. Baza nad Jeziorem Zegrzyńskim to również sprawnie działająca załoga, a także nowoczesny sprzęt, m.in. poduszkowiec ratowniczy i śmigłowiec.

 

Edukacja to podstawa

Na poprawę bezpieczeństwa na Mazowszu mają również wpływ działania edukacyjne organizowane dla dzieci i młodzieży. Tego typu akcje realizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego to „Bezpieczna droga do szkoły” (m.in. testy z przepisów o ruchu drogowym oraz część praktyczna na torze rowerowym), a także „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” (związana ze zmianą przepisów i koniecznością noszenia elementów odblaskowych). Dodatkowo urząd marszałkowski w porozumieniu z komendą stołeczną i wojewódzką policji od 5 lat oznakowuje te miejsca nad wodą, które są szczególnie niebezpieczne, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków.

 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. komendanci stołecznej i wojewódzkiej policji, prezes legionowskiego WOPR, dyrektorzy mazowieckich oddziałów „Meditrans” i ośrodków WORD.

 

Liczba wyświetleń: 493

powrót