Aktualności

Polsko-holenderski projekt na rzecz rozwoju gospodarki wodnej

2015.01.14 13:25 , aktualizacja: 2015.07.27 08:11

Autor: Sylwia Sztark, KM (oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Marszałek Adam Struzik z  Ambasadorem Królestwa Niderlandów w Polsce Paulem P.J. Bekkersem rozmawiają o współpracy międzynarodowej fot.Ambasada Królestwa...
  • Marszałek Adam Struzik i ambasador Paul P.J. Bekkers rozmawiają na temat holenderskiego programu rządowego „Partners for International Business” fot.Ambasada Królestwa...
  • Prezentacja na temat gospodarki wodnej fot.Ambasada Królestwa...

Partnerska, międzynarodowa współpraca w obszarze sektora wodnego nabiera tempa. O aktualnym stanie prac w ramach rządowego programu Holandii  „Partners for International Business” (PIB) rozmawiali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Leszek Ruszczyk z Ambasadorem Królestwa Niderlandów w Polsce Paulem P.J. Bekkersem.

 

Czym jest PIB

To program rządowy, wspierający rozwój współpracy między Holandią i Polską w ramach promowania dziewięciu głównych sektorów gospodarki holenderskiej. Wśród nich znajduje się m.in. gospodarka wodna. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z holenderskimi instytucjami naukowymi i ośrodkami biznesowymi. Holandia ma wielkie doświadczenie w sektorze gospodarki wodnej – jej historia jest nierozerwalnie związana z wodą. Dwie trzecie kraju byłyby regularnie zalewane, gdyby nie rozwinięte na przestrzeni lat zintegrowane systemy zabezpieczeń i umiejętności współpracy w kluczowych obszarach. Rozwój bezpośrednio związany z zarządzaniem wodą stał się podstawą rozwinięcia silnych narzędzi planowania przestrzennego, prowadzących do efektywnego rozwoju i utrzymania obszarów miejskich i wiejskich.

 

Kto uczestniczy w programie

Inicjatywa podjęta przez konsorcjum holenderskich firm wspólnie z instytutem naukowym, wspierana przez rząd holenderski skierowana jest do samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych (NGO), przedsiębiorców, którzy przedkładają współpracę lokalną, regionalną ponad konkurowanie i respektują kulturę otwartości na dzielenie się wiedzą.

 

Najważniejsze obszary

Podczas rozmów we wrześniu ub.r. w UMWM w Warszawie przedstawiono założenia programu, omówiono też zasady współpracy z konsorcjum holenderskich partnerów. Podkreślono potrzebę stworzenia kompletnej strategii i budowania na jej podstawie projektów angażujących innych interesariuszy, w tym środowisko samorządowe, gospodarcze, a także ekologów. Jednym z najważniejszych obszarów wskazanych w dyskusji był odcinek Włocławek – Warszawa od zapory w górę rzeki, gdzie od Płocka występują największe problemy żeglowne i środowiskowe, łącznie z dużym udziałem obszarów objętych ochroną Natura 2000.

Holendrzy zdefiniowali już obszary współdziałania w ramach programu PIB oraz przedstawili koncentrację prac na najbliższe 2 lata. Z władzami Mazowsza dyskutowano o podziale poszczególnych zadań przewidzianych w projekcie.

 

Współpraca międzyregionalna

Warto dodać, że przy aktywizacji gospodarczej obszarów nadwodnych oraz gospodarczego wykorzystania rzek i Zalewu Wiślanego, w tym: reaktywowania potencjalnej Międzynarodowej Drogi Wodnej E-40 Warszawa-Gdańsk, transportu wodnego, hydroenergetyki, retencji wody, województwo mazowieckie współpracuje także z innymi regionami:  pomorskim, kujawsko-pomorskim,  warmińsko-mazurskim i lubelskim.

 

Rozwój gospodarki wodnej i turystyki na Mazowszu

Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodnej na terenie trzech powiatów: warszawskiego zachodniego, nowodworskiego i sochaczewskiego z uwzględnieniem obszaru funkcjonalnego Kampinoskiego Parku Narodowego to kolejny projekt, o którym dyskutowano podczas spotkania Holendrów z przedstawicielami województwa mazowieckiego. W lutym ub.r. podpisaliśmy list intencyjny na rzecz realizacji tej inicjatywy. Oprócz wymienionych powiatów w projekcie uczestniczą: województwo mazowieckie, Kampinoski Park Narodowy, gminy: Błonie, Izabelin, Kampinos, Leszno, Starte Babice, Brochów, Teresin, Czosnów i Leoncin, a także Łomianki oraz Ożarów Mazowiecki. Realizacja przedsięwzięcia wpłynie m.in. na wzmocnienie obszarów wartościowych przyrodniczo.

Liczba wyświetleń: 794

powrót