Aktualności
Odnowa historycznego praskiego podwórka
2014.12.17 15:20 , aktualizacja: 2014.12.18 09:37
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska
- Fot. Biuro Prasowe UMWM
- Fot. Biuro Prasowe UMWM
- Fot. Biuro Prasowe UMWM
- Fot. Biuro Prasowe UMWM
- Fot. Biuro Prasowe UMWM
Nowa przestrzeń kulturalno-przemysłowa przy ul. Białostockiej 22 na warszawskiej Pradze Północ to jedna z ostatnich inwestycji, która otrzymała wsparcie finansowe w ramach Inicjatywy JESSICA na Mazowszu.
Umowę na rewitalizację historycznego podwórka podpisali dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego Marek Szczepański oraz prezes zarządu spółki handlu towarami żelaznymi Krzysztof Brun i Syn Sp. z o.o. Paweł Brun. W spotkaniu uczestniczyli również marszałek Adam Struzik oraz członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Piotr Popik.
Podwórze, o którym mowa ma powierzchnię 280 m2 i znajduje się na tyłach zabytkowej kamienicy z 1916 r. Budynek od początku był własnością spółki handlu towarami żelaznymi Krzysztof Brun i Syn. Służyła jako zaplecze techniczno-magazynowe dla kilkunastu sklepów, które w całej Polsce handlowały wyrobami żelaznymi. Cała nieruchomość składa się z dwóch części – 5-piętrowej kamienicy oraz hal magazynowych. Na przestrzeni lat obiekt uległ degradacji. W 2002 r. ponownie stał się własnością spółki. Dzięki rewitalizacji ma szansę zmienić się w nowoczesną przestrzeń kulturalno-biznesową.
– Zaplanowane prace to rewitalizacja podwórza oraz odświeżenie i remont elewacji. Podniesie to jakość kawałeczka Pragi. Podwórze udostępnimy przede wszystkim dzieciakom. Z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci współpracujemy od lat, dlatego jestem przekonany, że zrobimy tutaj dla nich nie jedną imprezę – powiedział prezes Paweł Brun.
W ramach projektu powstaną m.in. ogrodzenie, kominek i wiaty, zamontowane zostaną też konstrukcje stalowe i szklane drzwi. Elewacja kamienicy od strony frontowej i podwórza zostanie odnowiona.
– To bardzo ciekawy pomysł. Podwórze będzie zrewitalizowane dzięki kredytowi w wysokości ponad 600 tys. zł, udzielonemu na bardzo korzystnych warunkach. Bardzo nas cieszy, że jest on realizowany w dzielnicy, która wymaga zmian. Tym interesującym i oczekiwanym projektem kończymy zagospodarowanie wszystkich pieniędzy w ramach Inicjatywy JESSICA – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Podwórko będzie uzupełnieniem sąsiedniego projektu – rewitalizacji hal przemysłowych, w których powstaną sale konferencyjno-widowiskowe. Po renowacji placu będzie tam można organizować m.in. wydarzenia plenerowe, otwarte warsztaty społeczne, imprezy okolicznościowe, zajęcia programowe realizowane w Środowiskowych Ogniskach Wychowawczych TPD, a także spotkania integracyjne dla dzieci oraz ich rodzin z kilku ośrodków jednocześnie.
------------------------------------
Do tej pory podpisano 28 umów inwestycyjnych (14 w ramach działania 5.2 Rewitalizacja miast, 12 w ramach 4.3 Ochrona powietrza, energetyka oraz dwie w ramach działania 1.6 Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym). Wartość przyznanych dotychczas przez BGK pożyczek wynosi ponad 181 mln zł, co niemal całkowicie wyczerpuje pulę dostępnych środków.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 1039
powrót