Aktualności

Budżet Mazowsza na 2015 r. – pierwsze czytanie

2014.12.16 07:45 , aktualizacja: 2014.12.16 08:12

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Fot. Biuro Prasowe UMWM
  • Fot. Biuro Prasowe UMWM
  • Fot. Biuro Prasowe UMWM

W poniedziałek, 15 grudnia radni województwa zajęli się budżetem na przyszły rok. Było to jednak pierwsze czytanie i już dziś wiadomo, że obecna kwota 2,5 mld zł zwiększy się. Pierwszy projekt budżetu powstał w oparciu o wskaźniki z Ministerstwa Finansów, które nie uwzględniały zmian w przepisach o „janosikowym”. Dopiero po tym posiedzeniu sejmiku możliwa będzie aktualizacja budżetu.

 

Teoretycznie już wiemy, że przyszłoroczne „janosikowe” będzie dla nas niższe. Nie możemy jednak tego jeszcze uwzględnić w planach, bo nie ma jeszcze ustawy budżetowej, która by to wyraźnie ujmowała – mówi skarbnik Marek Miesztalski. – Dopiero gdy posłowie uchwalą budżet państwa, Ministerstwo Finansów będzie mogło oficjalnie zawiadomić nas o nowych wskaźnikach. Na razie musimy więc opierać się na tym, co w tej chwili obowiązuje.

 

Na podstawie wskaźników z Ministerstwa Finansów zakładany dochód na 2015 r. wynosi 2,5 mld zł. Wydatki planowane są na 2,47 mld zł, z czego aż 1,68 mld zł przeznaczone będzie na wydatki bieżące – m.in. w mazowieckich instytucjach kulturalnych czy oświatowych (np. na wynagrodzenia nauczycieli, wydatki związane z realizacją zadań samorządu województwa), remonty i bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich, przeciwdziałanie alkoholizmowi, narkomanii itp. Inwestycje w tej chwili zaplanowane są na poziomie niecałych 800 mln zł – będą to głównie bieżące modernizacje dróg, remonty w szpitalach, muzeach lub bibliotekach oraz zakupy pociągów. Różnica między dochodami a wydatkami stanowić będzie 32 mln zł i zostanie przeznaczona na spłatę rat kredytów długoterminowych.

 

Sejmik ma czas na ostateczne uchwalenie budżetu na przyszły rok do końca stycznia 2015 r. Obecny plan zmieni się dzięki zmianom w „janosikowym”, które udało się po wielu latach wywalczyć.

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 947 kB, Liczba pobrań: 251

Liczba wyświetleń: 618

powrót