Aktualności

Światowy Dzień walki z Cukrzycą

2014.11.14 15:10 , aktualizacja: 2014.11.20 12:34

Autor: Milena Szymańska, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska

14 listopada został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną Światowym Dniem Walki z Cukrzycą. W ramach inicjatywy w Warszawie na UKSW odbyła się konferencja poświęcona tej chorobie cywilizacyjnej. Wzięli w niej udział wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Cukrzyca jest chorobą społeczną. WHO umieściła ją wśród najpoważniejszych zagrożeń naszego wieku. Na to nieuleczalne zaburzenie metaboliczne, objawiające się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, na całym świecie choruje 371 mln pacjentów, w Polsce – ponad 3 mln osób. Niestety drugie tyle ma zaburzenia tolerancji glukozy, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz pojawienia się typowych dla niej powikłań (najczęściej układu krążenia, układu nerwowego, nerek i oczu). Istnieją dwa podstawowe typy tego schorzenia – I i II. Różnią się one przede wszystkim przyczynami rozwoju, przebiegiem oraz sposobem leczenia. Przypadków cukrzycy typu II jest znacznie więcej (90-95 proc.). Najczęściej występuje u osób po 50 r. życia, choć ostatnio  także u młodzieży i dzieci, osób otyłych i prowadzących siedzący tryb życia. Jednym z elementów leczenia jest edukacja zarówno diabetyka (pacjenta chorującego na cukrzycę), jak i jego rodziny.

 

– Cukrzyca jako pierwsza choroba niezakaźna została uznana przez ONZ za epidemię. Nasze wspólne działania powinny dążyć do wzmocnienia profilaktyki na rzecz walki z cukrzycą – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc. W przyszłym roku korzystając ze środków europejskich, chcemy rozszerzyć, dotychczas prowadzone przez Mazowiecki Szpital Bródnowski,  akcje profilaktyczne w zakresie walki z cukrzycą. Planujemy dotrzeć do uczniów szkół, ale również poprzez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej do seniorów, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę – dodała.

 

Podczas konferencji ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW wręczył wicemarszałkowi Wiesławowi Raboszukowi i członek zarządu Elżbiecie Lanc  „Medale Złote Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie” w dowód uznania za wspieranie, współpracę i działanie na rzecz rozwoju uczelni.

 

Organizatorem konferencji byli: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie.

 

Liczba wyświetleń: 763

powrót