Aktualności

Dzieci z Sadownego widoczne i bezpieczne

2014.10.28 11:55 , aktualizacja: 2014.10.28 13:15

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska
  • fot.Eliza Albrechcińska

Przejazd po torze rowerowym, konkurs plastyczny i spotkanie z policjantami to atrakcje, które czekały na uczniów z Sadownego. 27 października br. w Szkole Podstawowej im. Czesława Wycecha zorganizowany został konkurs „Bezpieczna droga do szkoły”. Była to także okazja do promowania wśród dzieci noszenia elementów odblaskowych w ramach akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

 

W akcji wzięło udział 237 uczniów z klas I-VI. Z myślą o najmłodszych uczestnikach z klas I-III zorganizowany został konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Starsi mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na torze rowerowym. Najlepsi otrzymali nagrody.

 

Dzieci obejrzały także film „…tak, chcę być bezpieczny” oraz spotkały się z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie, którzy rozmawiali z nimi nie tylko o bezpieczeństwie na drodze, ale też o innych zagrożeniach. Film składa się bowiem z pięciu rozdziałów: droga, obcy, pies, fajerwerki, narkotyki. W każdym z nich przedstawiona jest krótka fabularyzowana historia opisująca konkretną sytuację, w której znaleźli się kilku- i kilkunastoletni bohaterowie filmu. Jej finał zależy od właściwej lub niewłaściwej decyzji bohatera. W projekcji znalazły się także wypowiedzi ekspertów m.in. tresera psów tłumaczącego, jak należy zachować się w stosunku do agresywnego zwierzęcia.

 

Wszyscy uczniowie uczestniczący w imprezie otrzymali zestawy młodego rowerzysty: kask rowerowy, pas naramienny, oświetlenie do roweru oraz elementy odblaskowe, które wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Nie zapomniano też o najmłodszych uczniach szkoły, czyli sześciolatkach, którzy z racji swojego wieku nie mogli jeszcze wziąć udziału w akcji. Dlatego też każdy z nich otrzymał pluszowe opaski odblaskowe. Natomiast policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie otrzymali testery do badania trzeźwości typu ALCOBLOW.

 

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to akcja promująca noszenie elementów odblaskowych. Związana jest ze zmianą przepisów ruchu drogowego, które od 31 sierpnia br. wprowadzają konieczność noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Jej organizatorami są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Meditrans, Automobilklub Polski, mazowieckie WORD-y oraz Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

 

W ramach akcji do mieszkańców Mazowsza trafi 23 tys. zestawów elementów odblaskowych. Bezpieczeństwo na drodze oraz korzyści z noszenia elementów odblaskowych promować będą imprezy w wybranych szkołach na Mazowszu.


Jest to kolejna akcja samorządu województwa. Równolegle bowiem na terenie Mazowsza prowadzony jest program „Bezpieczna droga do szkoły”. Został on stworzony z myślą o najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego. Realizowany jest od 2002 r. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

Liczba wyświetleń: 354

powrót