Aktualności
Obszary okołolotniskowe ciągle inspirują
2014.10.21 09:35 , aktualizacja: 2014.10.21 10:56
Autor: Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Podsumowano dwuletnią współpracę Regionalnej Grupy Koordynacyjnej (RDCB) powołanej w ramach projektu airLED: Local Economic Development in Airport Catchment Areas finansowanego z Programu dla Europy Środkowej w ramach inicjatywy europejskiej INTERREG IVB. Gospodarzem spotkania był marszałek Adam Struzik.
Lotniska pełnią w regionach rolę węzłów transportowych oraz aktywności gospodarczej. Są również jednym z determinantów rozwoju miast metropolitalnych. Odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie rozwojem obszarów okołolotniskowych jest m.in. projekt airLED, w którym Samorząd Województwa Mazowieckiego uczestniczy wraz z partnerami z Włoch, Słowenii i Węgier. Inicjatywa ma charakter międzynarodowy, ale bezpośrednio odwołuje się do konkretnych obszarów oraz samorządów lokalnych.
W proces powstawania dokumentów projektowych dla wypracowania spójnej wizji zintegrowanego rozwoju obszarów położonych w najbliższym sąsiedztwie lotnisk włączyły się regionalne grupy eksperckie, tzw. Regional Development Coordination Body. Mazowiecką RDCB powołano w marcu 2013 r. W jej skład weszli przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji krajowej i regionalnej administracji publicznej, a także biznesu i organizacji pozarządowych.
Z perspektywy województwa najważniejszy jest Modlin. Rosnące zainteresowanie portem – pasażerów oraz inwestorów – skłania do podjęcia zintegrowanych działań planistycznych i strategicznych. Zainicjowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego dyskusja nad rozwojem obszarów przylotniskowych wokół Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin, z uwzględnieniem istniejącego potencjału środowiskowego i kulturowego, spotkała się z dużym zainteresowaniem wielu podmiotów instytucjonalnych i gospodarczych. Zapoczątkowała też proces związany z kształtowaniem obszaru wokół modlińskiego portu tak, aby w przyszłości powstało tu Airport City. Członkowie grupy RDCB zadeklarowali również udział w zadaniu pod nazwą One-Stop-Shop (utworzenie centrum obsługi inwestora, którego zadaniem będzie wsparcie informacyjne dla potencjalnych inwestorów zamierzających rozpocząć lub rozszerzyć swoją działalność na obszarach przylotniskowych).
Biorąc pod uwagę opinie i rekomendacje RDCB, Samorząd Województwa Mazowieckiego wprowadził do zaktualizowanego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego obszar funkcjonalny wokół Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin oraz ustalił zasady zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze.
Wszystkie spotkania RDCB na Mazowszu, odbywające się w atmosferze szerokiej dyskusji, przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania rozwojem obszarów przylotniskowych.
Liczba wyświetleń: 282
powrót