Aktualności

Katolicki Ośrodek Adopcyjny ma już 20 lat

2014.09.15 15:30 , aktualizacja: 2014.09.15 15:40

Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Bogdan Spinka
  • Fot. Bogdan Spinka
  • Fot. Bogdan Spinka

Jubileusz 20-lecia istnienia obchodził Katolicki Ośrodek Adopcyjny pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Warszawie, który na zlecenie Samorządu Województwa Mazowieckiego wykonuje zadania z zakresu adopcji krajowej i zagranicznej. W uroczystościach zorganizowanych z tej okazji w Loretto k. Wyszkowa wzięła udział Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Działalność ośrodka finansowana jest z budżetu państwa, za pośrednictwem Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz wsparciu założyciela – kurii biskupiej. Obecnie zatrudnionych jest 13 osób, a kolejne 6 pracuje społecznie (Komisja Kwalifikacyjna).

 

Powierzane rodzinom osierocone dzieci pochodzą z terenu działania ośrodka, czyli obszaru woj. mazowieckiego oraz za pośrednictwem Centralnego Banku Danych – z terenu całej Polski. Rodzice przyjmujący dzieci zgłaszają się do ośrodka głównie z województwa mazowieckiego. Spoza terenu Polski, ubiegać się można za pośrednictwem licencjonowanych organizacji zagranicznych. Dzięki pracy i zaangażowaniu Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego aż 2 774 dzieci znalazło swój dom w rodzinach w Polsce lub za granicą.

 

Biorąc pod uwagę wybitne osiągnięcia ośrodka oraz jego wyróżniająca się pracę na rzecz Mazowsza marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik uhonorował tę instytucję Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, a założycielkę ośrodka oraz jego obecną dyrektorkę wyróżnił dyplomami honorowymi.

 

------------------------------------------------------------

Inicjatywa powołania Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, który od 1 stycznia 2012 r. nosi nazwę Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego, narodziła się w gronie uczestników Ruchu Obrony Życia im. Księdza Jerzego Popiełuszki, działających przy sanktuarium Kościoła św. Stanisława, na Żoliborzu w Warszawie. Realizacja pomysłu stała się możliwa dzięki przychylnej postawie Duszpasterstwa Rodzin Kurii Warszawsko-Praskiej. Ośrodek powołano na mocy dekretu z dnia 1 czerwca 1994 r.

Organizatorem i pierwszym jego dyrektorem była lekarz pediatra Maria Bramska. Od 1 kwietnia 1997 r. pracą ośrodka kieruje mgr Zofia Dłutek – psycholog.

Liczba wyświetleń: 647

powrót