Aktualności

Z kłosów naszej ziemi...

2014.09.10 13:05 , aktualizacja: 2016.11.24 10:57

Autor: Katarzyna Klepaczewska, Dagmara Jaworska (opr.WKZ), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot.Tadeusz Klocek
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk

…ślicznie przewijany, wstęgami krasnemi… tak o dożynkowym wieńcu pisała Maria Konopnicka. Dzisiejsze wiązanki  są równie strojne i bogate. W ubiegły weekend, w uroczystościach dziękczynnych za tegoroczne plony na terenie Mazowsza, udział wzięli wicemarszałek Leszek Ruszczyk i członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Do grona miejscowości, w których już odbyły się dożynki dołączyły: Radom, Wierzbica (powiat radomski), Wola Korzeniowa, Mirów (powiat szydłowiecki), Stromiec (powiat białobrzeski), Miedzna i Stoczek (powiat węgrowski). By tradycji stało się zadość, mieszkańcy i zaproszeni goście wzięli udział we mszy dziękczynnej za tegoroczny trud i wysiłek rolników. Po uroczystościach kościelnych, w trakcie uroczystych korowodów każdy z twórców mógł pochwalić się swoim wieńcem. Był również obrzęd dzielenia się chlebem, symbolizujący jedność i otwartość na siebie.

 

Każde z wydarzeń miały swój niepowtarzalny akcent. W Radomiu „Święto Chleba” zorganizowano w Muzeum Wsi Radomskiej na terenie amfiteatru – miejsca przeznaczonego m.in. dla przedsięwzięć szczególnie ważnych i podniosłych. Dożynki w Woli Korzeniowej – „Szydłowieckie Wieńcowanie”, przy dźwiękach muzyki Miejskiej Orkiestry Dętej. W Mirowie i Wierzbicy, oprócz tradycyjnych elementów uroczystości, były konkursy i występy zaproszonych zespołów.

W tym dniu pamiętano przede wszystkim o rolnikach. W każdej miejscowości najbardziej zasłużeni otrzymali wyróżnienia i słowa uznania. Wicemarszałek Leszek Ruszczyk pogratulował gminom zebranych plonów i życzył wszelkiej pomyślności na kolejne lata. Dodał również, że praca rolnika jest niezwykle trudna i wymagająca, dlatego każde takie święto to wielki sukces i powód do dumy.

W Miedznie uroczystości dziękczynienia za plony świętowano w Sanktuarium Maryjnym dekanatu węgrowskiego. Rolnicy i wszyscy trudzący się  przy uprawie ziemi dziękowali za wszelkie dary. W dożynkach wzięła udział członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. Podziękowała rolnikom za ciężką pracę i ogromny wysiłek podejmowany każdego dnia. Spotkał się również z rolnikami w Stoczku, gdzie zaprezentowano bogato plecione wieńce, a także kłosy zbóż, kosze pełne chleba, owoców i warzyw. Rolnicy, dziękując za sprzyjające warunki do prac polowych, modlili się, by w ich gminie nigdy nie zabrakło najważniejszego symbolu dożynek – chleba.

 

W uroczystościach dożynkowych, połączonych z wręczeniem Medali Pamiątkowych „Pro Masovia” wzięli także udział radni województwa mazowieckiego – Marian Krupiński w Kadzidle i Mirosław Augustyniak w miejscowości Płoniawy-Bramura.

Wydarzenie „Niedziela Kadzidlańska – Dożynki Parafialno-Gminne” stało się doskonałą okazją do wyróżnienia szczególnie zasłużonych mieszkańców. Za wybitne zasługi oraz całokształt działalności Medale Pamiątkowe „Pro Masovia”, przyznane przez marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, otrzymali: Marianna Kowalska z Kadzidła, Zenon Pierzchanowski z Kadzidła, Grażyna Reszka z Wachu, Ewa Zdunek z Dylewa, Tadeusz Bieńkowski z Kadzidła. Wyróżniono również Bank Spółdzielczy z Kadzidła.

 

Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” został odznaczony również Adam Jankowski z Ciepielowa – rolnik i stolarz. Od wielu lat wyróżnia się wzorową postawą patriotyczną i czynieniem dobra na rzecz gminnej społeczności. Szczególnie bliska jego sercu jest historia lokalna i bohaterska śmierć ofiar hitleryzmu i stalinizmu.

 

Liczba wyświetleń: 522

powrót