Aktualności

Targowisko przysmaków

2014.09.02 15:35 , aktualizacja: 2014.09.03 08:59

Autor: oprac. Małgorzata Skalska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot. Tomasz Stefański
fot. Tomasz Stefański
fot. Tomasz Stefański
fot. Tomasz Stefański

Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku w Liwie, Kulinarna podróż szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego to wydarzenia, w których udział wzięła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Główną ideą przedsięwzięcia była prezentacja bogatych tradycji kulinarnych regionu oraz promocja terenów, przez które przebiega Wielki Gościniec Litewski, dawniej stanowiący trakt handlowy z Warszawy do Wilna, a obecnie – szlak turystyczny.

 

Dwudniowy turniej miał charakter festynu plenerowego. Towarzyszyły mu pokazy kulinarne, kiermasz produktów regionalnych, sztuki ludowej i rzemiosła oraz występy artystyczne i koncerty. Wyjątkową atrakcją była prezentacja Bractwa Rycerskiego Ziemi Mińskiej. Można było zobaczyć także pokaz strzelania z łuku tatarskiego oraz występy zespołów: Sterdynianie, Kapela Łochów, Costa Nova, Tamarysze, Stara Kuźnia, Hoyraky i Leśne Licho.  Drugiego dnia każdy mógł uczestniczyć w targu śniadaniowym i pikniku na podzamczu.

 

Nie bez znaczenia było też miejsce wydarzenia – gotycko-barokowy zamek położony malowniczo w dolinie nad brzegiem Liwca. Zespół zamkowy, wybudowany ok. 1429 r. przez księcia warszawskiego Janusza I Starszego, po latach burzliwej historii stanowi obecnie siedzibę  Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie.

 

Po rozgrywkach turniejowych wręczono nagrody za najsmaczniejszą potrawę regionalną i najciekawszy kulinarny prezent z podróży szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego.

Liczba wyświetleń: 822

powrót