Aktualności

Święto plonów w mazowieckich gminach

2014.09.01 12:50 , aktualizacja: 2014.09.02 16:26

Autor: Agnieszka Stabińska, Radosław Strzaliński, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. arch. UG w Zawidzu...
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński

Święto plonów to dla wszystkich rolników czas wyjątkowy. Po całorocznej trudnej i ciężkiej pracy przychodzi moment podsumowania, podziękowania za plony, dzielenia się radością i zabawy.

 

W Bielsku (pow. płocki) i Zawidzu Kościelnym (pow. sierpecki) w dożynkach gminnych wziął udział marszałek Adam Struzik. W powiecie zwoleńskim i białobrzeskim całoroczną pracę rolników docenił wicemarszałek Leszek Ruszczyk. W zakończeniu żniw w gminach Skórzec, Jakubów oraz Mokobody (pow. siedlecki) uczestniczyła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

W Bielsku zaproszeni goście spotkali się na placu przy kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela, by wspólnie celebrować święto plonów. Po mszy świętej dziękczynnej tradycyjnie przemaszerował korowód z barwnymi wieńcami dożynkowymi, wykonanymi z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Podzielono się także chlebem – największym skarbem rolniczego trudu, symbolem udanych zbiorów i pewności jutra.

 

Marszałek podziękował rolnikom za godną podziwu i pełną zaangażowania pracę, niezwykłe przywiązanie do ziemi, rzetelność i nieugiętość. Szczególnie wyróżniającym się gospodarzom wręczył odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”.

 

Imprezie towarzyszyły m.in. Turniej Piłki Nożnej Drużyn Niezrzeszonych o Puchar Wójta Gminy Bielsk oraz Rodzinne Zawody Wędkarskie.

 

O tym, że dożynki są żywym dowodem słowiańskiej i chrześcijańskiej tradycji, której ostoją pozostaje polska wieś można się było także przekonać w Zawidzu Kościelnym. To kolejna mazowiecka gmina, gdzie marszałek Adam Struzik, wspólnie z mieszkańcami, dziękował za tegoroczne plony.

 

Oprócz tradycyjnych części uroczystości (msza święta dziękczynna, korowód z wieńcami, dzielenie się chlebem) organizatorzy przygotowali szereg atrakcji zarówno dla dorosłych uczestników dożynek, jak też dla najmłodszych. Były pokazy, obrzędowe tańce i występy artystyczne, kiermasze oraz liczne degustacje. Rozstrzygnięto także konkurs na „najpiękniejszy wieniec dożynkowy”.

 

W Zwoleniu oficjalne uroczystości dożynkowe odbyły się przy akompaniamencie, m.in. Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Zespołu Obrzędowego ze Strykowic Górnych. Najbardziej zasłużeni rolnicy, a także wyróżnieni w konkursach dotyczących produkcji rolnej, wiedzy o rolnictwie, bezpiecznej pracy na wsi oraz estetyki miejscowości otrzymali nagrody. W Starej Błotnicy organizatorzy dożynek postawili również na promowanie miejscowych zespołów. Oprócz orkiestry dętej, swoje umiejętności przedstawiły formacje prezentujące muzykę rozrywkową. Wicemarszałek Leszek Ruszczyk podczas swojego wystąpienia podkreślił szczególną rolę pracy rolnika i jego niezwykłe przywiązanie do ziemi. Dodał przy tym, że możliwość  uczestnictwa w dożynkach jest dowodem na to, że polskie rolnictwo ma się czym pochwalić.

 

Dożynki gmin Skórzec, Jakubów oraz Mokobody tradycyjnie rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji wszystkich mieszkańców wsi. Poświęcono wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż zebranych w bieżącym roku. Dary sadów, pól i łąk mają oznaczać dostatek i zapewnić dobre zdrowie gospodarzom przez cały rok. Korowód dożynkowy ulicami miejscowości umożliwił podziwianie zebranych plonów.

 

Część oficjalną rozpoczął obrzęd przekazania chleba na ręce starostów dożynkowych i łamanie go ze wszystkimi zebranymi, tak aby, zgodnie z wiarą i zwyczajem, nikomu go nie zabrakło przez cały następny rok. Członek  zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśliła znaczenie tego pięknego rolniczego święta. – Praca na roli jest wymagająca i ciężka, dlatego szczególny szacunek należy się wszystkim tym, którzy dbają o to, żeby na polskich stołach nigdy nie zabrakło chleba – podkreśliła.

Liczba wyświetleń: 839

powrót