Aktualności

Polsko-chińska współpraca gospodarcza

2014.08.27 09:55 , aktualizacja: 2014.08.27 10:13

Autor: Marcin Kaczmarek, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.Agnieszka Stabińska
fot.Agnieszka Stabińska
fot.Agnieszka Stabińska
fot.Marcin Kaczmarek

Przedstawiciele Chińskiego Centrum Wspierania Współpracy Gospodarczej pod przewodnictwem jej prezesa dr. Hu Yanxin spotkali się z marszałkiem Adamem Struzikiem.

 

W składzie delegacji znaleźli się również reprezentanci największych firm z prowincji Szantung, z którą województwo mazowieckie prowadzi ożywione kontakty i planuje w przyszłym roku podpisać porozumienie o współpracy bilateralnej.

 

Marszałek zaprezentował potencjał gospodarczy województwa mazowieckiego, zwracając szczególną uwagę na sprzyjające warunki współpracy w dziedzinie przetwórstwa rolno-spożywczego. Podkreślił, że intensywną kooperację można też prowadzić w obszarze turystyki. Prowincja Szantung, ze swoją rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i długą linią brzegową, mogłaby okazać się dla polskich turystów atrakcyjną propozycją. Mazowsze ma natomiast do zaoferowania dla chińskiego podróżnika ciekawe szlaki kulturalno-turystyczne, np. śladami Fryderyka Chopina.

 

Goście z Chin wyrazili chęć nawiązania kontaktów branżowych w dziedzinach związanych z przemysłem chemicznym, odnawialnymi źródłami energii, szczególnie w sferze energetyki rozproszonej – urządzeń do wytwarzania energii przeznaczonych dla małych firm i gospodarstw rolnych oraz przetwórstwa spożywczego. 

 

Na zakończenie spotkania przedstawiciele Agencji Rozwoju Mazowsza przedstawili prezentacje na temat potencjału inwestycyjnego regionu, oferując pomoc w ułatwieniu kontaktów pomiędzy chińskimi i polskimi przedsiębiorcami.

Liczba wyświetleń: 664

powrót