Aktualności

Dni Kowali

2014.08.25 11:15 , aktualizacja: 2014.08.27 07:46

Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.UG w Kowali
fot.UG w Kowali
fot.UG w Kowali
fot.UG w Kowali
fot.UG w Kowali

Gmina Kowala (pow. radomski) po raz ósmy obchodziła swoje święto. W sierpniowym festynie, połączonym z uroczystościami patriotycznymi, wziął udział wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Dwudniowy program uroczystości zawierał wiele atrakcji, m.in. inscenizację wydarzeń historycznych, występy zespołów artystycznych, turnieje.

 

W tym roku na stadionie w Kowali, poza epizodami powstańczej bitwy z roku 1863, widzowie zobaczyli rekonstrukcję walk oraz innych wydarzeń wojennych, jakie rozegrały się w tym okresie w Kowali i na terenie gminy w czasie I wojny światowej. Udział wzięły pododdziały piechoty i kawalerii prezentujące mundury i broń walczących stron: Rosji, Austro-Węgier i Niemiec. Zaprezentowały się też formacje polskie z tego okresu: Żołnierze Legionów Polskich –  J. Piłsudskiego oraz tzw. „Błękitnej Armii” – gen. J. Hallera. W imprezie uczestniczyły Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Radomia, Kozienic, Iłży, Garbatki i Puław. Widowisko obejrzał także wicemarszałek Leszek Ruszczyk. Wcześniej złożył wieniec pod obeliskiem upamiętniającym ks. Stanisława Fijałkowskiego – proboszcza parafii Kowala z okresu powstania styczniowego.

 

Nowością tegorocznych „Dni Kowali” była impreza sportowa o zasięgu ogólnopolskim – wyścig rowerowy MTP-Kowala XC organizowany wspólnie ze stowarzyszeniem 3R-Radomski Ruch Rowerowy. Trasa zawodów wytyczona została na terenie parku, lasu i żwirowni na wzniesieniu w Kowali. Na uczestników czekały 4 dystanse i ponad 15 kategorii wiekowych. Rywalizacja odbyła się na ponad trzykilometrowej rundzie o urozmaiconym profilu. Był profesjonalny pomiar czasu, punkty żywieniowe i nagrody dla najlepszych.

 

W przeglądzie folklorystycznym „Nuty w Kwiatach” wystąpiło osiem zespołów ludowych z regionu radomskiego: „Stępocianki” z gminy Kowala, „Pomorzanki’’ z gminy Wierzbica, „Czerwona Jarzębina” z gminy Jedlińsk, zespół  śpiewaczy z Bieniędzic z gminy Wolanów, „Kalina” z gminy Zakrzew,  „Chomentowianki” z gminy Skaryszew, "Mirowianki” z gminy Mirów, ,,Bartodziejaki” z gminy Jastrzębia oraz kapela Wacława Imiołka z Jedlanki.

Liczba wyświetleń: 587

powrót