Aktualności

Świętowanie w Dąbku

2014.08.11 10:10 , aktualizacja: 2014.08.12 09:27

Autor: Dagmara Jaworska (Wydział Zarządu), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

W piątek, 8 sierpnia Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane obchodził 20-lecie swojego istnienia. Podczas uroczystych obchodów jubileuszu za wybitne zasługi oraz całokształt działalności placówka otrzymała Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, a jej pracownicy dyplomy uznania.

 

Odznaczenia wręczyła członek zarządu Elżbieta Lanc. W uroczystości samorząd województwa reprezentowali również radni Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk i Henryk Antczak.

 

Ośrodek w Dąbku (gm. Stopsk) powstał na bazie XIX-wiecznego majątku szlacheckiego, który po II wojnie światowej został rozparcelowany i z biegiem czasu uległ zniszczeniu. W 1991 r. podjęto starania w zakresie budowy pierwszego regionalnego domu pomocy społecznej. Dzięki zaangażowaniu wielu osób 17 sierpnia 1994 r. oddano do użytku pierwszy w kraju ośrodek prowadzący kompleksową rehabilitację osób chorych na stwardnienie rozsiane. Od 1 stycznia 1999 r. nadzór nad prowadzeniem placówki przejął starosta powiatu mławskiego. Jednak z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne od 2004 r. ośrodek podlega Samorządowi Województwa Mazowieckiego, który już rok później podjął decyzję o jego rozbudowie. W 12. rocznicę jego powstania wmurowano akt erekcyjny uwieczniający początek rozbudowy placówki, a już 23 czerwca 2008 r. oddano do użytku nową część, wyposażoną w najnowocześniejsze na rynku roboty wspomagające rehabilitację: lokomat – urządzenie do reedukacji chodu, erigo – stół do pionizacji z funkcją kroczenia oraz kriokomorę.


Z usług Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane skorzystało dotychczas 12 800 pensjonariuszy.

  • Fot. Przemysław Zadrożny
  • Fot. Przemysław Zadrożny
  • Fot. Przemysław Zadrożny
  • Fot. Przemysław Zadrożny
  • Fot. Przemysław Zadrożny
  • Fot. Przemysław Zadrożny
  • Fot. Przemysław Zadrożny
  • Fot. arch. UMWM

Liczba wyświetleń: 782

powrót